Kamień na kamieniu Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Kamień na kamieniu
24 listopada 2020

Kamień na kamieniu

Wtorek, XXXIV Tydzień zwykły, Rok A, II

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».
Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?»
Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi! I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie».

(Łk 21, 5-11)


Nie zostanie kamień na kamieniu” – ile to naszych planów legło w gruzach. Ile razy w naszym życiu nie pozostał kamień na kamieniu. Ile słów, obietnic, przyrzeczeń, obiecywania – wszystko często bez pokrycia, ile razy życie nas brutalnie weryfikowało.

W La Salette Maryja mówi do pastuszków: jeżeli ludzie się nawrócą to kamienie zamienią się w sterty zboża. Może dziś właśnie jest ten dzień, ta chwila, aby zacząć wszystko jeszcze raz, aby zacząć w końcu z tych kamieni budować coś trwałego, coś co będzie oparte nie na mnie ale na Bogu. Właśnie teraz Pan daje nam czas, aby naprawdę się nawrócić. Bóg chce z rozwalonej świątyni naszego życia, robić piękną budowlę. Potrzeba tylko naszego pragnienia i rozpoznawania znaków, przez które On chce działać w naszym życiu.

W ostatni tydzień roku liturgicznego, widzimy wyraźne zaproszenie do tego, aby pozwolić Bogu zmieniać te nasze sterty kamieni w zboże. Ze zboża robi się mąkę, a z mąki chleb – czyli to co podtrzymuje nasze życie. Ale do tego potrzeba naszego nawrócenia.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – duszpasterz w Sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-