Judasz Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Judasz
31 marca 2021

Judasz

Środa, Wielki Tydzień, Rok B, I

Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam?» A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.
W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?»
On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka i powiedzcie mu: „Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie urządzam Paschę z moimi uczniami”». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.
Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda».
Bardzo tym zasmuceni, zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?»
On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurzył w misie, ten Mnie wyda. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».
Wtedy Judasz, który miał Go wydać, rzekł: «Czyżbym ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak, ty».

(Mt 26, 14-25)


Możemy mieć nadzieję, że także Judasza dosięgła
– w sposób Bogu wiadomy – zbawcza moc Wielkiej Nocy…
ks. Dariusz Kowalczyk SJ

Nigdy człowiek nie jest przegrany, choćby był na samym dnie. Św. Leon pytany, dlaczego Pan Jezus pozwolił Judaszowi uczestniczyć w ustanowieniu Eucharystii, miał odpowiedzieć: „Bo Judasz nie był jeszcze przegrany”.

Wznieś serce nad zło!

To ostatni dzień przed Triduum Paschalnym. Mimo, że w uszach brzmią nam pieśni pasyjne, to jednak czytając o Judaszu pomyślałem o piosence Ryszarda Rynkowskiego „Wznieś serce”. Warto przytoczyć jej słowa:

Z żalu, co przygniata cię, z czarnej nocy pełnej łez,
Nawet z beznadziei złej podniesiesz się.
Choćbyś już kamieniem był,
Choćbyś zwątpił albo pił,
Choćbyś całkiem był na dnie, podniesiesz się.
Choćbyś wyparł się swych korzeni, bogów swych;
Spotkasz ludzi, co pokażą drogę ci.
Z głodu, który zjada sny, z gęstych obojętnych dni,
Nawet z dna, co nie ma dna, potrafisz wstać.
Choćbyś ogień w sobie zgniótł,
Choćbyś zabił w sobie bunt,
Jeśli iskrę wiary masz, potrafisz wstać.
Wznieś serce nad zło,
Znajdź drogę przez mrok,
Wzleć ptakiem nad mgły,
W obłokach mieszka świt.
Wznieś serce nad zło!

W życiu możemy się zagubić na wiele sposobów, ale wystarczy, że wzniesiemy serce nad zło… spojrzę na Jezusa i powiem, że zgrzeszyłem… Judasz widział tylko swoją zdradę. Zły ukradł mu słowo skruchy i nadzieję. Zgorszył się sobą, nie wytrzymał! Wszystko stało się za ciężkie i nie do udźwignięcia.

Grzech Judasza

Mówi się, że ludziom inteligentnym powierza się pieniądze. Pewnie Judasz takim był, ale to nie uchroniło go przed upadkiem. Wspólnota powierzyła mu pieniądze. Byli pewni, że dobrze będzie zarządzał. Tymczasem zaczął wykradać, podbierać, tak zwyczajnie „kręcił lody”. Zmiękczył swoje serce, uszła z niego wrażliwość na zło.

Jego zdrada ma źródło w poważnym grzechu. Judasz z Boga uczynił rzecz, na której można się wzbogacić i skończył źle! Jedną z największych zdrad Boga jest zrobienie na Bogu interesu. Ten grzech grozi każdemu. Także księdzu. W czasie Wielkiego Postu wielu księży głosi rekolekcje. Sieją, ale na końcu też i żniwują. Jeśli rekolekcjonista jedzie głosić i myśli o zyskach, o zrobieniu interesu… to jest jak Judasz! Na Bogu chce zarobić. To prawda, że godzien jest robotnik zapłaty… ale trzeba czuwać, by nie ulec grzechowi Judasza!

Miłość

Ktoś, kto jest szczęśliwy, jest hojny! Pamiętamy hojność kobiety, która na nogi Jezusa wylała drogocenny olejek. Wartość tego olejku Judasz Iskariota wycenił na trzysta denarów (roczny dochód zwykłego robotnika). Judasz był zgorszony zachowaniem kobiety. Oburzony moralizuje innych – lepiej byłoby sprzedać i wesprzeć ubogich. Na wszystkim chce zaoszczędzić. Oszczędzanie może zapędzić w tzw. „kozi róg”, do bycia sknerą. Judasz nie rozumie, że pieniądz jest na służbie miłości.
Miłość do pieniędzy zaślepiła Judasza, nie umie odróżnić hojności od rozrzutności. Na wszystko patrzy przez pryzmat pieniądza, wszędzie jest gotów zrobić interes, nawet na Bogu!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "