Jego słowa nie przeminą Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jego słowa nie przeminą
14 listopada 2021

Jego słowa nie przeminą

Niedziela, XXXIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte.
Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”.
A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi.
Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».

(Mk 13, 24-32)


Znaki
Powoli zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Czytania mszalne koncentrują się na sprawach związanych z czasami ostatecznymi. Jest mowa o znakach, które będą towarzyszyły końcowi świata. Te obrazy mogą budzić grozę, napawać lękiem. Rzeczywiście, jeśli przeanalizujemy te opisy, to nie wygląda to najlepiej. Raczej strasznie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że zapowiedź strasznych wydarzeń nie jest ostatnim słowem, które Bóg kieruje do człowieka. Wprawdzie znaki, które się pojawią mają prawo budzić lęk, jednak Bóg nie pozostawi nas samych w tych okolicznościach. Pośle On aniołów i zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata. Przekaz jest jasny: w tej chwili niepewności i niebezpieczeństwa Bóg nie zostawi nas samych.

Uczcie się
Czas, który jest nam dany przez Boga na ziemi ma służyć do ciągłego rozwoju i nauki. Jezus zachęca nas do obserwacji rzeczywistości, która nas otacza. Poprzez obserwację mamy nabywać umiejętności i mądrości. Chociaż może jesteśmy przyzwyczajeni do zjawisk, które zachodzą w przyrodzie i na co dzień nie zwracamy na nie wielkiej uwagi, to trzeba zauważyć, że są to małe cuda, które codziennie dokonują się na naszych oczach. Nie posiadające rozumu drzewo wie dokładnie kiedy powinno wypuścić liście, kiedy je zgubić, a kiedy wydać owoce. Niezwykłe zdolności natury są śladem, który boski Stwórca pozostawił na Swoim stworzeniu. Obserwując je mamy się uczyć wyciągać wnioski i nabywać zdolności do rozpoznawania innych znaków obecności Boga w świecie.

Słowa moje nie przeminą
Cały świat, w którym żyjmy jest przemijający. Nie ma w nim nic stałego i pewnego. W każdej chwili może nastąpić jego koniec. Jedyną pewną rzeczą, która nie przeminie i nie ulegnie zmianie jest słowo, które Jezus do nas kieruje. Jest to dobra wiadomość o tym, że nawet w chwilach trudnych i niepewnych Bóg nie pozostawi nas samych. Jest to ewidentny dowód Jego miłości.

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "