JAN CHRZCICIEL – CZŁOWIEK ZNAKU Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   JAN CHRZCICIEL – CZŁOWIEK ZNAKU
15 grudnia 2019

JAN CHRZCICIEL – CZŁOWIEK ZNAKU

III Niedziela Adwentu, Rok A, II

Gdy Jan usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».
Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Co wyszliście obejrzeć na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? ale co wyszliście zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po co więc wyszliście? Zobaczyć proroka? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: „Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby przygotował Ci drogę”. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on».

(Mt 11, 2-11)


Jan Chrzciciel jest ostatnim i największym z proroków. Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela (Mt 11,11). Jest człowiekiem przełomu. Wypełnia proroctwo Starego Testamentu, ale żyje i bierze udział w wydarzeniach Nowego Testamentu. Całe życie Jana Chrzciciela jest zapowiedzią zmian, jednym wielkim znakiem, świadectwem.

Uwięziony Jan posyła swoich uczniów do Jezusa z zapytaniem czy to On jest Tym, który ma przyjść? Odpowiedź Jezusa pokazuje jak wielkim jest On znawcą człowieka. Temu, który od samego poczęcia był jednym wielkim znakiem Jezus nie daje odpowiedzi „tak” albo „nie”. O Jezusie świadczyć mają znaki, które czyni: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni… (Mt 11,5). Jan, który jest ekspertem od czynienia i czytania znaków nie potrzebuje innej odpowiedzi.

Ostatnie zdanie Jezusa do uczniów Jana jest trochę jakby wyrzutem: błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie (Mt 11,6). Przecież Jan dostał już wcześniej znak, że Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem. Sam Ojciec zaświadczył o nim podczas chrztu w Jordanie: Ten jest mój syn umiłowany, w którym mam upodobanie (Mt 3,17). Mimo, że Jan był największym spośród narodzonych z niewiast nie stał się jeszcze uczestnikiem łaski, którą otrzymuje się stojąc przed Bogiem twarzą w twarz, w królestwie niebieskim. Dlatego najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on (Mt 11,11).

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "