Jakość, nie ilość Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jakość, nie ilość
26 lipca 2021

Jakość, nie ilość

Poniedziałek, XVII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść:
«Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, większe jest od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki podniebne przylatują i gnieżdżą się na jego gałęziach».
Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło».
To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata».

(Mt 13, 31-35)


Dwie dobrze nam znane przypowieści, które opowiada Jezus w dzisiejszej Ewangelii, ukazują niezwykły dynamizm tkwiący w niewielkim ziarnie gorczycy i małej ilości zaczynu. Te proste obrazy mają za zadanie przybliżyć uczniom charakter Królestwa Bożego, które – jako chrześcijanie – mamy budować już tutaj na ziemi, i na którego pełnię w Niebie jeszcze czekamy.

Dzisiejsze Słowo Boże przypomina nam prawdę, którą doskonale znamy z życia codziennego, ale która sprawdza również w naszym życiu duchowym: dobrze jest zadbać przede wszystkim o jakość, a nie ilość. Można robić wiele dobrych rzeczy, ale nie czuć satysfakcji z życia; można dużo się modlić, ale „mijać się” z Bogiem; można dużo mówić o Bogu, ale osobiście Go nie znać… Siła mojego bycia człowiekiem wierzącym tkwi w mojej osobistej relacji z Bogiem, a nie tylko (w oczywiście koniecznych i dobrych) zewnętrznych formach. Im bardziej staram się stawać podobny do Chrystusa, nawet w najdrobniejszych rzeczach, tym bardziej się przekształcam i tym bardziej zmienia się moje otoczenie.

Paradoksalnie obecna sytuacja Kościoła, gdy obserwujemy różne trudności, gdy widzimy pustoszejące świątynie i coraz bardziej zlaicyzowane społeczeństwo, czy gdy wychodzą na jaw grzechy i zaniedbania ludzi Kościoła, może być gorzkim potwierdzeniem przesłania, jakie zostawia nam Chrystus w dzisiejszym Słowie: duża ilość ziaren nie wydała plonu, a pełna misa kwasu nie wytworzyła chleba, bo były piękne tylko z zewnątrz, ale nie miały w sobie Życia-Chrystusa. Nie można jednak czytać tej Ewangelii tylko jako wyrzutu czy pesymistycznego podsumowania rzeczywistości. Jest ona Dobrą Nowiną, że nie wszystko stracone: bo nawet z niedużej, osłabionej, niemającej (patrząc po ludzku) wielkiego znaczenia wspólnoty ludzi wierzących, może – jak z odrobiny kwasu – powstać piękne Boże dzieło.

Prośmy Boga o tę łaskę, żebyśmy jako ludzie wierzący stawali się coraz bardziej uczniami Chrystusa, a dzięki temu żeby inni się do Niego zbliżali.

——————————-

ks. Paweł Obrzut MS

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "