Jakość, nie ilość Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jakość, nie ilość
26 października 2021

Jakość, nie ilość

Wtorek, XXX Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus mówił: «Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki podniebne zagnieździły się na jego gałęziach».
I mówił dalej: «Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło».

(Łk 13, 18-21)


Gdy przeczytałem Ewangelię, którą dzisiaj daje nam Kościół, w mojej głowie pojawiło się wspomnienie z dzieciństwa: przed oczami stanął mi obraz mojej babci, która co piątek wypiekała chleb dla rodziny. Pamiętam jak przygotowywała zaczyn, który następnie miał za zadanie sprawić, że chleb lepiej wyrośnie i będzie miał lepszy smak.

Ten prosty obraz ukazuje nam jednocześnie, jakie jest nasze zadanie jako wierzących w Chrystusa. Mamy być ludźmi, którzy będą wpływać na to, jak wygląda świat. Nasza obecność i nasze świadectwo nie ma być jednak triumfalizmem czy wywyższaniem się z powodu bycia lepszym – ma raczej służyć temu, by każdy mógł znaleźć oparcie i pomoc w odkryciu piękna bycia z Bogiem. Żeby skutecznie spełnić to zadanie, nie musimy stanowić większości czy opierać się na własnej sile albo wpływie, który możemy wywrzeć.

Naszym zadaniem jest troska o jakość naszego życia duchowego, naszej wiary, o naszą żywą relację z Bogiem. Wtedy – jak zakwas – będziemy mieli Bożą moc przemiany nie tylko naszego życia, ale również życia innych ludzi.

——————————-

ks. Paweł Obrzut MS

——————————-