Jaki pokój? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jaki pokój?
21 maja 2019

Jaki pokój?

Wtorek, V Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.
A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie. Już nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie. Ale niech świat się dowie, że Ja miłuję Ojca i że tak czynię, jak Mi Ojciec nakazał».

(J 14, 27-31a)


Pokój. Jak piękne jest to słowo, jak kojące, jak pożądane, wydaje się, że przez wszystkich. Chciałoby się powiedzieć, że w naturze człowieka leży pragnienie pokoju. Ale wiemy dobrze, że tak nie jest. Już rzymskie przysłowie mówi: „Si vis pacem, para bellum. Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”. A św. Paweł w 1 liście do Tesaloniczan pisze: Kiedy bowiem będą mówić: «Pokój i bezpieczeństwo» – tak niespodzianie przyjdzie na nich zagłada.

I żeby nie było wątpliwości jak to z tym pokojem jest, sam Jezus oświadcza uroczyście podczas Ostatniej Wieczerzy. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję.

I jeszcze jeden klasyczny cytat w tej kwestii. Niespokojne jest serce człowieka, dopóki nie spocznie w Bogu. Jak wobec tego powinien zachować się katolik, żyjąc na tym świecie, pośrodku zmagań o pokój, którego pragnie, a jednocześnie nieustannych wojen, konfliktów, przemocy, podstępu, oszustw, kłamstw itp.?

Przede wszystkim musi nieustannie pamiętać, że spraw Bożych i spraw tego świata nie da się pogodzić, nie da się połączyć, że nie ma tu żadnego kompromisu. „Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. Jezus przynosi zupełnie nową jakość pokoju, zupełnie inny pokój. „nie tak jak daje świat!

Nie może się też gorszyć, że nigdy, tu na ziemi tego absolutnego pokoju nie osiągnie. Ale najważniejsza prawda polega na tym, że pokój wewnętrzny, pokój serca jest darem Jezusa, który przewyższa wszystko inne, i nadaje sens cierpieniu, zmaganiom, pozornym porażkom życiowym, pozornemu zwycięstwu zła. Tam, w Wieczerniku słowa Jezusa miały szczególne znaczenie, wobec potężnego ataku zła, przemocy, niesprawiedliwości, którego mieli być wkrótce świadkami apostołowie. Ale te słowa Jezusa o pokoju, który daje On, inaczej niż ten świat, nabierają wyjątkowego znaczenia także dzisiaj, wobec sytuacji na świecie, w Kościele i w naszej Ojczyźnie. Nie dajmy sobie wyrwać tego Bożego, Jezusowego pokoju, nie dajmy się zastraszyć potędze zła. To nic, że nadchodzi władca tego świata. Niech świat się dowie, że miłość Boża zawsze odnosi zwycięstwo. Odwagi.

——————————-

ks. Henryk Kuman MS – duszpasterz, pracuje w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "