Jahwe jest łaskawy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Jahwe jest łaskawy
23 grudnia 2021

Jahwe jest łaskawy

Czwartek, IV Tydzień Adwentu, Rok C, II

Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna.
Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał jej tak wielkie miłosierdzie, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Ale matka jego odpowiedziała: «Nie, natomiast ma otrzymać imię Jan». Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię».
Pytali więc na migi jego ojca, jak by chciał go nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I zdumieli się wszyscy.
A natychmiast otworzyły się jego usta i rozwiązał się jego język, i mówił, błogosławiąc Boga. Wtedy strach padł na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kimże będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim.

(Łk 1, 57-66)


Warto spojrzeć obiektywnie na sytuację w jakiej znaleźli się Elżbieta i Zachariasz. Jak my byśmy reagowali na takie wydarzenia? Na pewno uzasadnione byłyby obawy o przyszłość. Elżbieta jest w podeszłym wieku i może pojawiać się proste i ludzkie pytanie „Czy dam radę?”. Zachariasz stracił mowę więc jest zmuszony do milczenia obserwując dziwne działanie Boga w jego rodzinie. Do tego dochodzi presja otoczenia, które delikatnie mówiąc nie ułatwia małżeństwu rozeznanie i pełnienie woli Bożej. Mimo wielu pytań jakie mieli prawo sobie zadawać nie skupiają się na sobie i nie narzekają. Chcą przyjąć i wypełnić wolę Boga. Są otwarci na to co nowe i czego wcześniej nigdy nie było. Wyrazem tego jest nadanie imienia narodzonemu dziecku.

Nie ulegają narzekaniu znajomych, które brzmi jak dobrze nam znane zdanie „ale tak nigdy nie było” i oboje chcą wyrazić uwielbienie Bogu i wysławić łaskę jaką im okazał. „Jahwe jest łaskawy” – tak tłumaczymy imię Jan. Jest pierwszym w rodzinie, który będzie je nosił. Rozpoczyna się nowy czas. Ich wdzięczność wobec Pana będzie kontynuowana w życiu syna, który poświęci je, aby przygotować drogę dla tego, który sam jest Łaską.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-