Ja się wami nie gorszę! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Ja się wami nie gorszę!
16 lipca 2022

Ja się wami nie gorszę!

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel

Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić.
Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz zabronił im surowo, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:
«Oto mój Sługa, którego wybrałem;
Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie.
Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie Prawo narodom.
Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu.
Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi.
W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą».

(Mt 12, 14-21)


Odbyli naradę … aby Go zgładzić … Jezus się o tym dowiedział … oddalił się stamtąd … wielu poszło za nim … i uzdrowił ich wszystkich”.
Wśród tych, którzy poszli za Jezusem mogli być także ci, którzy planowali w jaki sposób można zgładzić Jezusa. Byli chyba też obecni wśród tych, którzy zostali uzdrowieni, bo Jezus uzdrowił tam, gdzie poszedł, WSZYSTKICH.

Różne są motywy podążania za Jezusem. Było wiele takich przykładów ludzi – na czele z Szawłem z Tarsu -, którzy podążali za Jezusem tylko po to, aby zrobić coś złego. Jezusowi to nie przeszkadza – w końcu podążają za Nim. Są trochę przechyleni w stronę postawy zimnej, ale końcem końców idą za Nim! Tacy ludzie mogą stanowić komentarz do Słów Ducha do Kościołów w Apokalipsie: „Obyś był gorący albo zimny”, bo jak będziesz letni to będziesz wypluty, żeby nie powiedzieć „zwymiotowany” (por. Ap 3, 15-16),

Jezusowi to nie przeszkadza: ci, co Go uwielbiają – idą za Nim; ci, co nienawidzą Go – też idą za Nim (mogą się zawsze nawrócić); ci, co przyglądają się Mu obojętnie – może za Nim nie idą ale przecież podąża za Nim ich wzrok i słuch – może przyjdzie im zbawienna refleksja później. Jedyny warunek jaki im wszystkim Jezus stawia – po uzdrowieniu, oczywiście – to surowy zakaz ujawniania Go.

To jest postawa Jezusa jako przykład do naśladowania wyrażona w dzisiejszej Ewangelii przez proroka Izajasza: „Nie spiera się – robi swoje; nie krzyczy – naucza spokojnym głosem; nie wrzeszczy po ulicach – daje instrukcje w cichych miejscach i daleko od zgiełku; nie łamie tego, co zgniecione i nie dogasza tlejącego się knotka. Bo przecież takie jest Jego otoczenie od momentu przyjścia na świat wśród mężczyzn i kobiet, starców i dzieci, chorych i zdrowych. To są entuzjaści i sceptycy, mądrzy i głupi, porywczy i ślamazarni, religijni i agnostycy, bogaci i biedni, itd.

I przede wszystkim jest On otoczony przez grzeszników i tych, co nie mają sobie nic do zarzucenia.

Jacy by nie byli, niech podążają za Nim, który jest Drogą, Prawdą, Życiem i się nikim nigdy nie gorszy …
… może się nie zagubią na drodze do Nieba.

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-