Intencje serca Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Intencje serca
29 maja 2021

Intencje serca

Sobota, VIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy

Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żebyś to czynił?»
Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi».
Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy».
Jezus im rzekł: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».

(Mk 11, 27-33)


Rozmowa Jezusa z arcykapłani i uczonymi w piśmie jest bardzo ciekawa. Pokazuje nam, jak daleko od prawdy są rozmówcy Jezusa. Nie szukają oni odpowiedzi na pytanie, tylko zastanawiają się nad konsekwencją odpowiedzi. Wcale im nie chodzi o to, by odpowiedzieć dobrze, tylko co dla nich będzie bardziej wygodne. Chrystus rozpoznaje ich intencje. Szybko kończy dialog, bo widzi brak szczerości ze strony swoich rozmówców.

Podpowiedź dla nas płynąca z tego tekstu to szczerość intencji. Kiedy stajemy przed Bogiem, kiedy spotykamy się na modlitwie potrzeba naszej szczerości. Bóg zna nasze myśli i pragnienia. On też wie, czego nam potrzeba. Nie ma po co oszukiwać. Kłamstwo czy szukanie „wygodnych” odpowiedzi jest tylko na naszą zgubę.

Piękny przykład daje nam dzisiaj Syrach. Już w młodości szukał mądrości w modlitwie i chciał szukać jej aż końca życia. Takiej podstawy trzeba nam się uczyć… pamiętając, że to jeden z darów Ducha Świętego. Prośmy o mądrość.

Prośmy o to, byśmy widzieli świat, okoliczności, problemy, sytuacje tak, jak widzi je Bóg. Prośmy też o to, by intencje i to wszystko, co zanosimy do Boga było czyste i szczere.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-