Idąc za Jezusem Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Idąc za Jezusem
20 września 2019

Idąc za Jezusem

Piątek, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, I

Jezus wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które zostały uwolnione od złych duchów i od chorób, Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; Joanna, żona Chuzy, rządcy Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały, udzielając ze swego mienia.

(Łk 8, 1-3)


Jest taka piosenka z mojej młodości, która odzywa się echem, gdy rozważam ten krótki fragment Ewangelii:
Chodzą ulicami ludzie
maj przechodzą, lipiec, grudzień…
Zagubieni wśród ulic bram;
przemarznięte grzeją dłonie,
dokądś pędzą, za czymś gonią
i budują wciąż domki z kart..

Codziennie, mimowolnie spoglądam na twarze tysięcy ludzi, którzy podążają w kierunku City. Spieszą do biur, banków. Wypływają ze stacji metra niczym rzeka, po czym rozchodzą się i znikają w przeszklonych wieżowcach. Za czym tak naprawdę idą? Nie wiem. Prowokuje to natomiast pytanie, które stawiam sam sobie: dokąd idę ja? Czy tylko do szkoły, czy tylko po to, żeby uczyć się języka?

W dzisiejszym fragmencie widzimy „towarzystwo Jezusowe”. Jest to bardzo różnorodna grupa ludzi. Gdyby nie Jezus, czy byliby w stanie iść obok siebie? Idą za Jezusem. On decyduje, w którą stronę, co robią, z kim spotykają się, rozmawiają. On nadaje kierunek ich życiu. Nie wszystko jeszcze wiedzą, raczej niewiele jak się wkrótce okaże. Ale to nie przeszkadza, żeby iść za Jezusem.

Wiele razy chciałbym iść tam, dokąd ja chcę. Oznacza to realizację własnych planów, poszukiwanie korzyści albo unikanie trudności, przykrości. Dzisiejszy fragment Ewangelii zaprasza mnie do decyzji: chciałbym wybierać to co Ty, Jezu, iść za Tobą.

Dla tych, którzy mają nieco więcej czasu, polecam przeczytać fragment o potrzebie rozeznawania duchowego z adhortacji papieża Franciszka „O powołaniu do świętości”. Rozeznawanie nie jest czymś ekskluzywnym, produktem premium, ale narzędziem do codziennego życia chrześcijanina, ucznia Chrystusa. Życie nadal pozostaje tajemnicą, ale zyskuje nowość, pachnie Jezusem.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-