I Ja wam nie powiem… Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   I Ja wam nie powiem…
14 grudnia 2020

I Ja wam nie powiem…

Poniedziałek, III Tydzień Adwentu, Rok B, I

Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: «Jakim prawem to czynisz? i kto Ci dał tę władzę?»
Jezus im odpowiedział: «Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?»
Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” A jeśli powiemy: „od ludzi”, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka».
Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». On również im odpowiedział: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».

(Mt 21, 23-27)


Jeśli prawda nie zgadza się z tym, co dla mnie wygodne, tym gorzej dla prawdy” – parafrazując powiedzenie Hegla tak można by scharakteryzować postawę arcykapłanów i starszych ludu z dzisiejszej Ewangelii. Jezus zadając im dodatkowe pytanie nie chce się ukrywać albo złośliwie zasłaniać, żeby tylko ich zdyskredytować.

Służy Mu ono raczej do tego, żeby ukazać ich wewnętrzną postawę i pokazać, że wcale nie jest dla nich ważne pochodzenie chrztu Janowego. Liczy się tylko osiągnięcie swojego celu, czyli zapędzenie Jezusa „w kozi róg”, ale w taki sposób, żeby przypadkiem nie narazić się na jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Ich postawa jest zaprzeczeniem tego, jak my jako ludzie wierzący mamy kształtować naszą relację z Bogiem.

Może w tych momentach, w których Bóg zdaje się nie odpowiadać na nasze wątpliwości i pytania, nie należy pytać Go: „dlaczego milczysz?”, tylko raczej zapytać siebie: „jaka postawa mojego serca stoi za moim pytaniem?”.

——————————-

diakon Paweł Obrzut MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "