Hymn uwielbienia Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Hymn uwielbienia
14 lipca 2021

Hymn uwielbienia

Środa, XV Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Henryka

W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

(Mt 11, 25-27)


Dzisiejszy fragment Ewangelii składa się z dwóch części. Pierwsza jest modlitwą uwielbienia Boga, druga natomiast pokazuje nam na czym polega relacja Ojca do Syna.

Wysławiam Cię, Ojcze

Ojcu należy się uwielbienie bez względu na życiowe okoliczności. Jezus wypowiada hymn uwielbienia zaraz po tym jak uczynił wyrzuty miastom, w których dokonało się najwięcej Jego cudów, a te się nie nawróciły. Można by pomyśleć, że całe głoszenie Jezusa poszło na marne, cały trud zdał się na nic, skoro miasta się nie nawróciły. Po ludzku patrząc: porażka ewangelizacyjna. W tym trudnym momencie Jezus nie użala się nad sobą, nie złorzeczy, ale błogosławi. Wypowiada hymn uwielbienia Boga, bo wie, że Ten podsiada swoją własną logikę, inną od myślenia człowieka: ukrywa wielkie rzeczy przed mądrymi, a objawia je prostaczkom.

Ojca nikt nie zna, tylko Syn

Jezus wypowiada swój hymn uwielbienia, gdyż ma bardzo głębokie i intymne doświadczenie jedności z Ojcem. Wie, że nic nie może zniszczyć Ich relacji, a to, co na pierwszy rzut oka może wydawać się porażką, wyda wielkie owoce. Relacja Ojca i Syna jest bardzo ścisła, ale nie jest relacją zamkniętą i odrzucającą. Wręcz przeciwnie: Bóg jest Ojcem dla każdego z nas i każdego z osobna zaprasza do głębokiej, bardzo osobistej relacji z Nim. Jak odpowiadam na to zaproszenie?

——————————-

ks. Łukasz Nowak MS – sekretarz prowincjalny, mieszka w Warszawie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "