Gorliwość czy obłuda? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Gorliwość czy obłuda?
16 października 2019

Gorliwość czy obłuda?

Środa, XXVIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej

Jezus powiedział:
«Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».
Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

(Łk 11, 42-46)


Czym była dziesięcina? Był to obowiązek każdego Żyda, który miał składać 10% dochodów na utrzymanie kapłanów i lewitów, którzy pozbawieni byli ziemi przy podziale Palestyny w czasie podboju pod wodzą Jozuego. Był to również dar składany Bogu za opiekę i błogosławieństwo. Faryzeusze i uczeni w Prawie chcieli być perfekcyjni w wypełnianiu tego prawa i składali dziesięcinę z błahych roślin.

Gorliwość czy obłuda? Jak to zmierzyć? Po co podejmuję pewne działanie? Jest coś takiego w nas, że chcemy się pokazać, chcemy, aby ktoś nas zauważył. Słowa drugiego człowieka dodają nam wartości, prestiżu. Bywa, że tak wiele robimy, by usłyszeć pochwałę lub podziw.

Biada wam”… Jak walczyć z obłudą? Unikać moralizacji oraz wymagania od innych tego co mnie już dawno przekroczyło. Przykładny kapłan, rodzic, dziadek, nauczyciel, polityk… żyje zasadami, które sam nie ustanowił i zachęca do przyjęcia ja za swoje. Chciejmy codziennie słyszeć słowa i nimi żyć: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać” (Łk 17, 10)

——————————-

ks. Łukasz Soczek MS – dyrektor Postulatu, mieszka w Dębowcu

——————————-