Głosić słowo Boże bez obawy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Głosić słowo Boże bez obawy
14 października 2022

Głosić słowo Boże bez obawy

Piątek, XXVIII Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach.
A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!
Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

(Łk 12, 1-7)


Słowo pełne mocy

Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się od stwierdzenia, że wokół Jezusa gromadzą się tłumy ludzi, żeby Go zobaczyć, a przede wszystkim, żeby Jego słuchać. Św. Mateusz napisze, że mówił jak „Ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie i faryzeusze”.

Najwidoczniej wieści o Chrystusie rozchodzą się bardzo szybko. Jego Słowo ma moc uzdrawiania, wskrzeszania, dokonywania spektakularnych cudów, ale również przemiany życia, pójścia za Mistrzem z Nazaretu w nieznane, zostawienia komór celnych, majątku i rozdawania go ubogim.

Nauczyciel jednak nie zwraca uwagi na tłumy, do nich przemówi później.

Przestroga dla uczniów

Kieruje najpierw Słowo do swoich uczniów: „strzeżcie się kwasu” – to znaczy obłudy faryzeuszów. Nazywa ich obłudnikami, ponieważ przed ludźmi zachowują się, jakby byli wzorem doskonałości, jednak w swoim wnętrzu są niegodziwi. Potrafią innym wytykać ich wady i grzechy, nie dostrzegając nigdy swoich braków i błędów. Św. Paweł napisze: „odrobina kwasu, całe ciasto zakwasza” i Jezus posługując się tym obrazem chce powiedzieć, że postawa faryzeuszy ma zły wpływ na ludzi i nie nadają się oni na dobrych pasterzy, raczej mają postawę najemnika, rozbójnika i złodzieja. Jezus mówi, że obłuda wcześniej czy później wyjdzie na jaw.

Bezgraniczne zaufanie

Jezus mówi do uczniów jak do swoich przyjaciół, żeby nie bali się tych, którzy zabijają ciało. To znaczy ludzie, którzy mogą ich prześladować, z powodu tego, że są uczniami Jezusa. Powinni bać się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Wiemy, że Bóg sam nie wrzuca ludzi do piekła, to nie jest Jego cel. Piekło człowiek wybiera sobie sam.

W świetle słów Chrystusa wynika, że życie doczesne nie jest najważniejszą wartością. Jedynym celem powinno być życie wieczne. Jezus zaprasza uczniów, a także i nas do ufności w miłość Bożą, która sprawia, że nie ma się co bać prześladowców, skoro Bóg wie ile włosów na głowie ma każdy człowiek, czy zatem nie zna wszystkich naszych trosk, problemów i bolączek i nie weźmie ich na siebie, aby je rozwiązać?

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-