Głód fizyczny i duchowy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Głód fizyczny i duchowy
5 września 2020

Głód fizyczny i duchowy

Sobota, XXII Tydzień zwykły, Rok A, II

W pewien szabat Jezus przechodził wśród zbóż, a uczniowie zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami.
Niektórzy zaś z faryzeuszów mówili: «Czemu czynicie to, czego nie wolno w szabat?»
Wtedy Jezus, odpowiadając im, rzekł: «Nawet tego nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy poczuł głód, on i jego ludzie? Jak wszedł do domu Bożego i wziąwszy chleby pokładne, sam jadł i dał swoim ludziom? Chociaż samym tylko kapłanom wolno je spożywać».
I dodał: «Syn Człowieczy jest Panem także szabatu».

(Łk 6, 1-5)


Ojcowie Kościoła komentując ten fragment Ewangelii oświetlają nam go w bardzo ciekawy sposób. Św. Hieronim zauważa, że Jezus nie miał nawet gdzie skłonić głowy, nie dziwmy się więc, że apostołowie chodząc za Jezusem często bywali głodni. Św. Jan Chryzostom mówił: Podziwiaj uczniów, którzy chociaż cierpieli głód, nie odeszli od Chrystusa.

Rzeczywiście musieli być głodni, skoro ewangelista zapisał, że jedli ziarna zbóż. To nie skubanie dla zajęcia czymś rąk, nie łuskanie słonecznika – ziarna stały się ich posiłkiem! Nic innego nie mieli.

Kiedy jesteśmy głodni, wychodzi z nas cała prawda. Ujawniają się nie tylko cechy charakteru, ale także „głody” naszej duszy – to za czym najbardziej tęsknimy, czego najbardziej pragniemy. Piękne jest to, że uczniowie idą za Jezusem mimo głodu. Nie idą dlatego, że „jedli chleba do syta”, ale dlatego, że odkryli w Nim swojego Mistrza, który jako jedyny jest w stanie zaspokoić głód ich serc.

Taki jest sens poszczenia. Wystawiam się na głód fizyczny, by właściwie ukierunkować mój głód duchowy. Uczniowie Jezusa powinni od czasu do czasu chodzić głodni, by zobaczyć, czy sercem są blisko Pana.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "