Głębia prostaczków Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Głębia prostaczków
17 lipca 2019

Głębia prostaczków

Środa, XV Tydzień zwykły, Rok C, I


W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

(Mt 11, 25-27)


“Nasza religia jest tak prawdziwa,
ale nasz sposób praktykowania jej sprawia, że wydaje się tak fałszywa

(Bruce Marshall)

Przed kilku laty ukazała się książka zatytułowana Rozmowy pod niebem, w której autorka Izabela Górnicka–Zdziech rozmawia między innymi z Marcinem Wolskim – satyrykiem, pisarzem i publicystą. Na jedno z pytań dotyczących religijności powiedział on: „W kościele muszą być wierni, a nie gawiedź, a ona niestety przeważa. (…) Problem numer jeden to kwestia głębokości religii. Na ile jest ona we współczesnym świecie rytuałem, na ile rzeczywiście wiarą. Na ile nasi prostaczkowie to naprawdę lud Boży, a na ile grupa pogan, związanych przyzwyczajeniem, rytuałem i magią. Na ile niesforni, dyskutujący, ale jednak głęboko wierzący intelektualiści, są solą tej ziemi i tego Kościoła. Jest to bardzo kontrowersyjne, a takich pytań są dziesiątki”.

Prostaczkowie

Kościół to nie „gawiedź” czy anonimowy, niedzielny tłum… Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: „Wysławiam cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi, roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było twoje upodobanie”. Przed mądrymi zakrył, a przed prostaczkami odkrył. Ciekawe… Odsłonił tajemnice tym, którym nikt nie powierza żadnych tajemnic. Są oni, jak ci od owiec z Pola Pasterzy. Prostaczkowie – to znaczy ludzie pokorni, nie uczeni, nie zajmujący ważnych stanowisk, nie zadzierający nosa z dumą. Nie ci, którzy zasiadając, zajmują nie tylko pierwsze miejsce, ale cały pierwszy rząd.

Zakryłeś te rzeczy

Co to za rzeczy zakryte, o których mówi Jezus? Jedną z nich jest tajemnica Krzyża. Dziś w Polsce jeszcze wielu ludzi wypełnia kościoły, ale już niewielu zna tajemnicę Krzyża. Z czułością całujemy Krzyż, adorujemy go w Wielki Piątek, walczymy o jego publiczną obecność. Ale kiedy krzyż dotyka nasze życie w bardzo konkretnych momentach (choroba, nagła śmierć, cierpienie dziecka…) to wtedy, tak samo jak za czasów świętego Pawła, wielu z nas jest zgorszonych i Krzyż jest głupstwem, a tylko dla niewielu – jest mocą Bożą i mądrością Bożą.

Bóg przewidzi – Krzyż

To dziwne, że na progu adwentu, kiedy ulice, dla przykładu, Krakowa i Rzeszowa przystrojone są już dekoracjami świątecznymi, że właśnie teraz Kościół w Liturgii Słowa zaprasza nas, aby spojrzeć na Krzyż. Dlaczego? Bo tajemnica Krzyża objawia sens życia. Tego, kto zna tę objawioną tajemnicę żaden krzyż, żadne cierpienie nie zniszczy, ponieważ ma wiarę, że Bóg jest i mówi, jak Abraham: „Bóg przewidzi”.
Módlmy się, aby Pan czynił nas prostaczkami, maluczkimi i pokornymi.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "