Gdy przychodzi prześladowanie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Gdy przychodzi prześladowanie
12 lipca 2019

Gdy przychodzi prześladowanie

Piątek, XIV Tydzień zwykły, Rok C, I


Jezus powiedział do swoich apostołów:
«Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie.
Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was prowadzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.
Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.
Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».»

(Mt 10, 16-23)


“Kto chce żyć pobożnie, ma się przygotować na prześladowanie.
(bł. ks. Michał Sopoćko)

Umierającego św. Ignacego Loyolę zapytano, czego pragnąłby dla założonego przez siebie Towarzystwa Jezusowego, odpowiedział: „Prześladowań, to jest największy dar, jaki Pan może nam dać”. Takie pragnienie może mieć tylko ktoś, kto ma w sobie naturę samego Boga, Jego miłość.

Z powodu mojego imienia

Około 100 milionów chrześcijan na świecie jest prześladowanych ze względu na swoją wiarę, co trzy minuty ginie chrześcijanin tylko dlatego, że jest wyznawcą Chrystusa. Może w Europie, nie doświadczamy jeszcze prześladowania aż do przelania krwi, ale co przyniesie przyszłość… Zmarły w 2015 r. 78-letni kard. Francis George, arcybiskup Chicago, powiedział: „Ja umrę w łóżku, mój następca w więzieniu, a jego następca umrze jako męczennik na rynku. Kolejny sukcesor pozbiera skorupy z ruin społeczeństwa i pomoże odbudować cywilizację, tak jak Kościół często robił w historii”. Może jest to widzenie prorockie…

Nie obmyślajcie obrony

Bez wiary nie można wejść w prześladowanie! Wiara nam mówi, że Bóg przewidzi. Właśnie w tym duchu Jezus mówi nam, że się nie bronić! Pierwsza broń, którą mamy to strategia, plan, nasz język, nasze racje… Nie, zostaw to.
Jest duża pokusa, że broniąc siebie, będę oskarżać innych. Z prześladowanego stanę się prześladowcą. Z owcy przemienię się w wilka. A Pan broni owieczki a nie wilka. Nie nasza mądrość, ale ufność Jezusowi.

Bóg nie zapomina o prześladowanych

Rabini mówili, że człowiek zawsze powinien należeć do tych, którzy są prześladowani, a nie do prześladujących. Bóg zawsze szuka prześladowanego, to znaczy, że zawsze się o niego troszczy. Mawiali też: „Gdy sprawiedliwy prześladuje sprawiedliwego, to Bóg szuka prześladowanego. Gdy bezbożnik prześladuje bezbożnika, to Bóg szuka prześladowanego. I gdy nawet sprawiedliwy prześladuje bezbożnika, to Bóg szuka prześladowanego”. Bóg wszędzie szuka prześladowanego.
W tym samym duchu nauczał Izaak z Niniwy: „Pozwól się prześladować – pisał Izaak z Niniwy – ale ty nie prześladuj nikogo; pozwól się krzyżować – ale ty nie krzyżuj; pozwól, by ci uwłaczano – ale ty nie uwłaczaj nikomu; pozwól, by rzucano na ciebie oszczerstwa – ale ty nie rzucaj oszczerstw na nikogo”. Napisał te słowa w czasach, kiedy chrześcijanie w regionie Zatoki Perskiej znajdowali się pod panowaniem muzułmańskim.

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "