Exodus Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Exodus
20 lipca 2019

Exodus

Sobota, XV Tydzień zwykły, Rok C, I

Faryzeusze wyszli i odbyli naradę przeciw Jezusowi, w jaki sposób Go zgładzić.
Gdy się Jezus dowiedział o tym, oddalił się stamtąd. A wielu poszło za Nim i uzdrowił ich wszystkich. Lecz zabronił im surowo, żeby Go nie ujawniali. Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:
«Oto mój Sługa, którego wybrałem;
Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie.
Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie Prawo narodom.
Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach Jego głosu.
Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi, aż zwycięsko sąd przeprowadzi.
W Jego imieniu narody nadzieję pokładać będą».

(Mt 12, 14-21)


Pierwsze czytanie w kilku zdaniach maluje przed nami wspaniały obraz wyjścia Izraela z Egiptu. W sensie duchowym mówi o tym, że nasze chrześcijańskie życie jest dynamiczne. Ty i ja zostaliśmy stworzeni po to, żeby iść w kierunku wolności. Wolność to dar za-dany. Widać to na przykładzie Izraela: wyszli z Egiptu w ciągu jednej nocy, ale mentalność niewolników egipskich pozostała w nich na symboliczne 40 lat wędrówki po pustyni.

Wierzymy, że Stary Testament wypełnia się w Nowym. Faryzeusze podobni do egipskiego faraona próbują zniewolić Jezusa drobiazgowymi przepisami, które nie przynoszą wolności, nie mogą zbawić. Dlatego Jezus, nowy Mojżesz, zaprasza do wyjścia poza ciasnotę faryzejskiej moralności.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy ten niezwykły exodus. Po jednej stronie spiskujący faryzeusze, po drugiej cichy, spokojny Jezus. Wydaje się, że ucieka, wycofuje się z dyskusji. Taktyka Jezusa jest nie z tego świata. Do zwycięstwa nie idzie się w walce na ostre jak brzytwa argumenty. Dzielenie ludzi na dobrych, złych, na tych z lewicy i prawicy, na porządnych i nieporządnych wynika z naszej niewolniczej, lękowej mentalności.

Wobec żony, męża, szefa w pracy lub przełożonego zakonnego mogę przyjąć postawę spiskującego faryzeusza lub przyłączyć się do łagodnego, pokornego Jezusa. I to będzie mój exodus, moje wyście.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – socjusz Postulatu

——————————-