Dwie postawy logistyczne Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dwie postawy logistyczne
27 maja 2019

Dwie postawy logistyczne

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny, Rok C, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Ale nadto nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali, że Ja wam o nich powiedziałem».

(J 15, 26 – 16, 4a)


Zbieramy doświadczenie przez całe życie. Różnorodne okoliczności życiowe stanowią przesłanki do wysnuwania wniosków i podejmowania decyzji, które powodują konkretne konsekwencje dla nas i dla innych. Najczęściej stosowana jest w życiu zwykła ludzka logika: 2 + 2 równa się 4, czyń dobro i unikaj zła, nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe, proszę, przepraszam, dziękuję, wszystkiego najlepszego, itp. W tej logice również mieści się przekonanie apostołów Pawła i Sylasa, że jeżeli pójdą nad rzekę, to znajdą tam miejsce modlitwy. Sądzili dobrze – były tam kobiety, które z nimi rozmawiały. Również jest logiczne to, że Lidia, której serce otworzyło się na łaskę i przyjęła chrzest z całym swym domem, „wymogła na apostołach”, aby zamieszkali w jej domu. Perswazja tej kobiety w stosunku do potrzebujących noclegu wędrownych ewangelizatorów zaowocowała postaniem centrum ewangelizacyjnego w jej domu. Logistycznie wszystko wygląda wzorowo i jest POUKŁADANE jak należy: wszystko wiadomo, jak się co i kiedy odbyło, jak się ma teraz, i jak ma się dziać w przyszłości.

Cała reszta kieruje się zupełnie inną logiką – logiką Parakleta, Ducha Świętego. To on wskazuje kierunki podróży, zamyka drogi, na które apostołowie nie powinni iść, uzdrawia opętaną przez ducha proroczego kobietę, otwiera bramy więzienia, dopuszcza prześladowanie i sprzeciw oraz przez słowo apostołów przyjmuje do zbawienia ludzi. Tutaj NIC NIE JEST POUKŁADANE: wszystko dzieje się bez logiki, bez zapowiedzi, bez planu, bez jakiejkolwiek przesłanki do wysunięcia wniosków, podjęcia decyzji i przyjęcia konsekwencji. Jedyną zasadą jest POTRZEBA I INSPIRACJA DUCHA w niesieniu wolności, powiększaniu miłości, dokładaniu dobra, przybliżaniu nieba, wskazywaniu Boga w Jezusie Chrystusie i dzielenia się pokojem i szczęściem z każdym napotkanym człowiekiem.

Apostołowie nie realizują planu pastoralnego tylko plan zbawiania każdego, kto się „napatoczy”. Nawet nie planują za bardzo kierunku. Po prostu wiedzą tylko, kiedy zacząć (najlpiej rano) i kiedy skończyć (jak już zmęczenie domaga się snu), a co pomiędzy się stanie to już nie ich plan, tylko Ducha świętego.

I mają pełne ręce roboty…

——————————-

ks. Karol Porczak MS – proboszcz w St. Ives (Anglia)

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "