DWA SUKCESY Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   DWA SUKCESY
29 września 2019

DWA SUKCESY

XXVI Niedziela zwykła, Rok C, I

Jezus powiedział do faryzeuszów:
«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody.
Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.
Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”.
Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”.
Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».

(Łk 16, 19-31)


Dzisiejszą Ewangelię moglibyśmy zatytułować: „O dwóch sukcesach”. Jest Ona Dobrą Nowiną dla tych wszystkich, którzy utożsamiają się z życiem biednego Łazarza leżącego przy schodach, który karmi się odpadkami ze stołu bogacza.

Stan jego jest tragiczny. Oblizywanie ran przez psy pokazuje, że ten człowiek nie ma naprawdę nikogo, a jego życie może wydawać się jednym, wielkim bezsensem. Ewangeliczna Nowina może być przestrogą dla tych, którym wydaję się, że życie polega na czerpaniu z niego całymi garściami, na bawieniu się każdego dnia. Widzimy, że życiowe położenie Bogacza jest sukcesem, czego nie można powiedzieć o tragicznej wręcz sytuacji Łazarza.

Wszystko zmienia się po śmierci. Ten, który za życia był biedakiem, w Niebie świętuje razem z Abrahamem. Jego życie jest przeobfite, staje się jednym, wielkim świętem. Natomiast ten, który za życia doznawał rozkoszy, teraz cierpi mękę, przegrał swoje życie.

Niech to dzisiejsze Słowo pomoże nam we właściwy sposób spoglądać na życie. Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za to, co mamy i nie zróbmy z naszego życia jednej, wielkiej imprezy, ale z pokorą przyjmujmy to wszystko, czym Pan nas obdarza. On wie czego nam potrzeba. On wie, że nasze życie to nie jest kilkadziesiąt lat – to na ziemi, ale to cała wieczność w szczęśliwości, w sukcesie Bożym albo w wielkiej przegranej człowieka.

——————————-

ks. Zbigniew Wal MS – duszpasterz Centrum Pojednania w Dębowcu

——————————-