Dwa głosy Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dwa głosy
3 września 2019

Dwa głosy

Wtorek, XXII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Jezus udał się do Kafarnaum, miasta w Galilei, i tam nauczał w szabat. Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy.
A był w synagodze człowiek, który miał w sobie ducha nieczystego. Zaczął on krzyczeć wniebogłosy: «Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boga». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!» Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego, nie wyrządzając mu żadnej szkody.
Wprawiło to wszystkich w zdumienie, i mówili między sobą: «Cóż to za słowo, że z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą».
I wieść o Nim rozchodziła się wszędzie po okolicy.

(Łk 4, 31-37)


W naszym sercu, tak jak w synagodze w Kafarnaum, zawsze słychać dwa głosy. Jeden należy do złego ducha, który oskarża Boga o chęć zagłady. Od samego początku historii Biblia widzi w szatanie kłamcę próbującego pokazać Boga jako tyrana – bezlitosnego i unieszczęśliwiającego człowieka. Drugi to głos Jezusa. Jest dużo subtelniejszy. Można go rozpoznać po tym, że nie oskarża, ale wnosi pokój. Głos Jezusa nie wzywa do walki, ale nakazuje duchowi nieczystemu milczenie. Jest ono pierwszym etapem uzdrowienia. Cisza pozwala nam przez chwilę zastanowić się nad własnym życiem, nad źródłami niepokoju i nad pragnieniami. Cisza uczy nas identyfikować głosy rozbrzmiewające w naszym życiu. W każdym naszym dniu rozlega się głos Jezusa wzywający do milczenia.

Jednocześnie to właśnie Jezus jest ukazany jako wojownik. Użyte przez złego ducha określenie „Święty Boży” pojawia się w Biblii jeszcze tylko raz w odniesieniu do znanego z Księgi Sędziów wojowniczego Samsona. Wydaje się, że jedno z największych zmagań jakie toczy się w naszym świecie to zmaganie o uciszenie licznych głosów otaczającego nas świata. Wyłączenie komputera czy komórki graniczy z heroizmem. Trzeba zgodzić się na napięcie. Rozpędzony świat nie rozumie milczenia i ciszy. Te chwile zatrzymania, ciszy, milczenia, do którego wzywa nas Jezus mają jednak ogromną moc uzdrawiania.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "