Duchowa amnezja Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Duchowa amnezja
16 lutego 2021

Duchowa amnezja

Wtorek, VI Tydzień zwykły, Rok B, I

Uczniowie Jezusa zapomnieli zabrać chleby i tylko jeden chleb mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!»
A oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chlebów. Jezus zauważył to i rzekł do nich: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?»
Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście».
«A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?»
Odpowiedzieli: «Siedem».
I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»

(Mk 8, 14-21)


Otępienie w życiu duchowym skutkuje największymi nieporozumieniami zarówno w osobistym życiu duchowym jak i życiu Kościoła. Jałowe debaty, skupianie się na tym co nieistotne i drugorzędne przy jednoczesnym zapominaniu o „Jedynym Chlebie” powoduje, że wkrada się „kwas faryzeuszów”. Jezus chce uwolnić wiernych z bezmyślnej religijności gdzie w centrum znajdują się przepisy prawne, w których nie ma życia bo nie są nakierowane na Boga, ale na człowieka. Uczniowie znają odpowiedzi na pytania jakie zadaje im Jezus, ale nic nie rozumieją. Można recytować z pamięci pięć przykazań kościelnych, Dekalog, dary Ducha Świętego i wszystko co pamiętamy jeszcze z lekcji religii, ale nic nie rozumieć. Skąd bierze się ten brak „duchowej inteligencji”?

Uczniowie już zapomnieli co się stało, nie zastanowili się nad potężnymi znakami, które Jezus uczynił. W efekcie zamiast rozeznania i rozpoznania duchowego, że Chrystus jest Panem i Zbawicielem, który daje prawdziwy chleb w obfitości, pojawiła się tępota. Chrześcijanin powinien nieustannie przypominać sobie znaki jaki Pan uczynił w jego życiu – momenty kiedy rozmnożył chleb, uciszył burzę, uzdrowił i odpuścił grzechy.

Pamiętając o tym jak Bóg działa w naszym życiu chronimy się przed „kwasem faryzeuszów i Heroda”, który zabija w nas żywą wiarę a skupia na rzeczach drugorzędnych. Prośmy Ducha Świętego, aby przypominał nam o znakach jakie Pan uczynił i cały czas czyni dla nas.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "