Duch Święty czuwa nad uczniami Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Duch Święty czuwa nad uczniami
16 października 2021

Duch Święty czuwa nad uczniami

Sobota, XXVIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych.
Każdemu, kto powie jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie odpuszczone. Kiedy was ciągać będą po synagogach, urzędach i władzach, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty pouczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć».

(Łk 12, 8-12)


W dzisiejszym fragmencie bardzo często skupiamy się na słowach Jezusa o nie odpuszczeniu grzechów przeciw Duchowi Świętemu. Jest to bardzo ważny temat szczególnie dziś, gdy zaciera się pojęcie grzechu, gdy bardzo łatwo człowiek się usprawiedliwia czyniąc zło.

W encyklice o Duchu Świętym papież Jan Paweł II wyjaśnia, że grzech przeciw Duchowi Świętemu polega na tym, że człowiek gardzi oferowanym mu przez Boga zbawieniem. Ojciec Święty zwraca uwagę, że tak charakterystyczna dla naszej epoki utrata poczucia grzechu ociera się o grzech przeciw Duchowi Świętemu i jest istotną przyczyną odchodzenia od Chrystusa i od wiary w Chrystusa.

A może warto posłuchać tej Ewangelii z innej perspektywy? Przecież dziś Jezus daje wspaniałą obietnicę, że Duch Święty będzie czuwał nad każdym Jego uczniem, szczególnie w chwilach cierpienia, próby czy prześladowania.

Duch Święty daje odwagę do bycia uczniem i świadkiem. Ale przede wszystkim daje nam odwagę do wiary w Boże miłosierdzie i Jego miłość do każdego z nas.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – katecheta w parafii Kobylanka

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "