Dotyk życia Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dotyk życia
17 września 2019

Dotyk życia

Wtorek, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa

Jezus udał się do pewnego miasta, zwanego Nain; a podążali z Nim Jego uczniowie i tłum wielki. Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego – jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta.
Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz». Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, przystanęli – i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!» A zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce.
Wszystkich zaś ogarnął strach; wielbili Boga i mówili: «Wielki prorok powstał wśród nas, i Bóg nawiedził lud swój». I rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie.

(Łk 7, 11-17)


Śmierć jedynego syna wdowy to doświadczenie ogromnego bólu. W jednej chwili wszystko się zmienia. Nic nie jest ważne. Życie przestaje mieć sens…
Może nie wszyscy mamy dokładnie doświadczenie wdowy z dzisiejszej Ewangelii, ale z pewnością wszyscy pamiętamy sytuacje kryzysu, bólu czy cierpienia, którego żadne słowo nie jest wstanie zmniejszyć lub zabrać. Często te wydarzenia chowamy w naszym wnętrzu i tylko pojawiający się od czasu do czasu smutek i ból przypominają o nieuzdrowionym sercu.

„Nie płacz”
Jezus podchodzi dzisiaj do nas i kieruje słowo nadziei: Nie płacz”. Samo słowo jeszcze nic nie zmienia, ale zaprasza, abyśmy pozwolili Jezusowi na dotknięcie tego, co nas boli, co jest źródłem cierpienia. Tak jak dotknął się mar zmarłego syna, a w pewien sposób tego, co najbardziej bolało wdowę, tak chce dotknąć tych miejsc, które odbierają sens życia.

„I oddał go jego matce”
Przez wzbudzenie nadziei, dotknięcie niedotykalnego i słowo uzdrowienia, Jezus nie tylko przywraca życie synowi i matce, ale też odbudowuje relację życia między nimi.
Jezus Paschalny, dotyka mar każdego człowieka „wskrzesza” nas do życia i uzdalnia do wejścia w relację z innymi we wspólnocie wiary.
Jezus nieustannie wychodzi poza bramy miasta, aby wskrzeszać umarłych, uzdrawiać chorych, rozpalać nadzieję w tych, co ją utracili dając nowe życie.

——————————-

ks. Paweł Raczyński MS – przełożony wspólnoty i kustosz sanktuarium MB Saletyńskiej w Dębowcu

——————————-