Dokąd idę? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dokąd idę?
22 października 2021

Dokąd idę?

Piątek, XXIX Tydzień zwykły, Rok B, I

Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża

Jezus mówił do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: „Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?
Gdy idziesz do sprawującego władzę ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie zaciągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni pieniążek».

(Mt 18, 1-5. 10)


Szczera spowiedź może być dla człowieka trudna do osiągnięcia. Mówienie o własnych zdradach, egoizmie, kłamstwach, kradzieżach wymaga odwagi. Jeszcze trudniej jest, gdy nasze grzechy się powtarzają. Pojedynczy upadek jest do udźwignięcia, ale przyznanie się do niego po raz kolejny rodzi poczucie upokorzenia. Trudno zaakceptować bezradność wobec grzechów. Ponieważ sami oceniamy się surowo mamy obawę, że ocena Boga jest równie nieprzychylna. W takiej sytuacji jakieś przemilczenie, niedopowiedzenie wydaje się łatwiejszym i dopuszczalnym rozwiązaniem. Chroni przed spodziewaną krytyką ze strony spowiednika. Nie musimy się narażać na wysłuchiwanie jego przykrych słów, albo na przeżywanie lęku, że choć nie wypowiedział żadnego oskarżenia, to zapewne sobie źle o nas pomyślał.

Przemilczenia jednak rodzą rozdwojenie. Nie znając moich grzechów, wad i słabości inni mogą oceniać nas wyżej niż ja sam siebie. Zaczynam więc żyć z jednej strony utrzymując swój pozytywny obraz w oczach innych, z drugiej coraz bardziej lękając się, że prawda może kiedyś wyjść na jaw. W końcu rodzi się hipokryzja – nieprawdziwa świętość, odgrywanie przed innymi roli kogoś innego, zakrywanie maskami prawdy o sobie samym.

Choć początkowo brak szczerości może być łatwiejszym wyborem okazuje się, że prowadzi do pełnej lęku samotności. Niemożliwość przyznania się do grzechów tworzy w sercu człowieka mur nieufności. Jak trudno jest przez niego się przebić świadczy fakt jak wiele miejsca w swoim nauczaniu Jezus poświęca na rozmowy z faryzeuszami i jak niewiele z nich niestety wynikło.

Dzisiejsza ewangelia mówi o jeszcze jednym skutku hipokryzji: niezdolności do rozpoznania znaków czasu. Obłudnik widzi jedynie część rzeczywistości, która jest dla niego nieznacząca. Potrafi rozmawiać o pogodzie i być może jeszcze paru innych tematach, które nie grożą ujawnieniem jego prawdziwych problemów. Żeby przekonać się, że hipokryzja nie była tylko problemem faryzeuszów warto przyjrzeć się prowadzonym przez nas rozmowom. Ile z nich dotyczy spraw, o których naprawdę chcielibyśmy z kimś porozmawiać? Jak często rozmawiamy szczerze o naszym życiu, o relacjach, rozczarowaniach i niepokojach? Jak często w naszych rozmowach pojawia się Bóg i nasza do Niego relacja, choćby nawet była trudna? Zamiast tego namiętnie debatujemy o sprawach, zza których nikt nie może nas dojrzeć.

Taka postawa sprawia jednak, że „nie rozpoznajemy obecnej chwili”. Lęk przed zatrzymaniem się myślami na własnych grzechach, lęk przed bólem z tym związanym powoduje również, zgodnie ze słowami Jezusa, że sami z siebie nie rozróżniamy tego, co jest słuszne. Życie wydaje się nam mało sensowne i niesprawiedliwe, a problemy nierozwiązywalne. Dopiero odważne spojrzenie wewnątrz siebie może doprowadzić do nawrócenia. Dopiero wówczas zaczynamy rozumieć co nas dzieli i daje nam możliwość pojednania z tymi, których uważamy za przeciwników. Trudne doświadczenie pojednania otwiera nas na relacje, które przestają być zagrożeniem, a stają się przestrzenią wzrostu. W ten sposób droga do Jerozolimy przestaje być drogą dla straceńców, stając się wąską drogą do królestwa Bożego.

——————————-

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-