Dlaczego tylko jeden Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Dlaczego tylko jeden
29 marca 2022

Dlaczego tylko jeden

Wtorek, IV Tydzień Wielkiego Postu, Rok C, II

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.
W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.
Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?»
Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną».
Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».
On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

(J 5, 1-16)


Dzisiejsza Ewangelia czytana w perspektywie obecnych wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa maluje bardzo mocny obraz.

Jezus wśród mnóstwa chorych… Ale Jego zachowanie, wydaje się bardzo niesprawiedliwe, ponieważ nie uzdrawia wszystkich, choć pewnie mógłby, ale przywraca do zdrowia tylko jednego paralityka. Ale ten cud, jest bardzo ważną wskazówką dla nas! Jezus chce działać bardzo indywidualnie. Warto to dziś zobaczyć, jak Pan Bóg mnie zmienia, co we mnie uzdrawia?

Zastanawiające jest też zachowanie paralityka. Na konkretne pytanie Jezusa, nie potrafi równie konkretnie odpowiedzieć tylko próbuje się wytłumaczyć, że nie ma człowieka, aby go wprowadził do wody.

Bóg w historii naszego życia stawia nam bardzo precyzyjne pytania i oczekuje od nas bardzo konkretnych odpowiedzi. Ważne jest to, abyśmy nie patrzyli na zewnętrzne ograniczenia, trudności czy okoliczności, które często są dla nas usprawiedliwieniem na brak otwartości na łaskę, działanie i obecność Boga. Bo trudno, bo ciężko, bo nie po naszej myśli….

Uważajmy, abyśmy się nie rozminęli z mocą Boga, który stawiając nam pytanie, zaprasza do wejścia we współdziałanie z Nim.

——————————-

ks. Jakub Dudek MS – katecheta w parafii Kobylanka

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "