Czyhanie Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Czyhanie
17 października 2019

Czyhanie

Czwartek, XXVIII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie:
«Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. Zatem dajecie świadectwo i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce.
Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą. Tak na to plemię spadnie kara za krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, zażąda się zdania z niej sprawy od tego plemienia.
Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli».
Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie.

(Łk 11, 47-54)


Wróg nie śpi, wróg czyha.
(Witold Gombrowicz)

Bardzo mocno utkwiło mi w uchu ostatnie zdanie dzisiejszej Ewangelii.

Wiele razy z ekipą świeckich głosiłem katechezy dla dorosłych. Jest to piękne doświadczenie, widzieć gorliwość i zapał ludzi, którzy nie są teologami, którzy często nawet nie skończyli wyższych studiów, ale są świadkami – bo spotkali Chrystusa Zmartwychwstałego. Widziałem jak słuchający patrzyli na nich z podziwem, jak podchodzili do nich po katechezie i dziękowali za usłyszane słowo.

Ale spotkałem się też i z takimi sytuacjami, o których mówi dziś Ewangelia. Byli tacy – niestety księża, którzy przychodzili tylko po to, aby pochwycić tych świeckich na błędzie. Pamiętam szczególnie jednego, który nie słuchał sercem słowa dla siebie, ale czyhał, żeby „pochwycić na jakimś słowie”. Miał notes i notował. Później czynił z tych zapisków argument na głoszone „herezje”: pomylili się, przekręcili fakty…

Paradoks był taki, że z tych „herezji”, jedni otrzymywali nowe życie, wchodzili w nawrócenie, ufali Jezusowi… powstawali z różnych śmierci, a ci, od czyhania… biegali z notatkami… pełni sądów, oskarżeń, podejrzeń, aby tylko zachować swoją rację!

Bóg nie czyha, On nie jest jak policjant, On czuwa, żeby nic złego nam się nie stało!

——————————-

ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor Centrum Pojednania ” La Salette”

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "