Człowiek istota słuchająca Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Człowiek istota słuchająca
20 stycznia 2020

Człowiek istota słuchająca

Poniedziałek, II Tydzień zwykły, Rok A, II

Wspomnienie św. Sebastiana, męczennika

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?»
Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków».

(Mk 2, 18-22)


Bóg nie potrzebuje nóg ani rąk, ani żadnego innego organu.Potrzebne są Mu tylko nasze uszy.
(Marcin Luter)

Czy można żyć bez słuchania? Istnieją tzw. komory bezechowe, które tłumią 99,99 % dźwięków i służą do pomiarów laboratoryjnych (Polsce takim miejscem może poszczycić się AGH w Krakowie). Rekord pobytu w takich warunkach wynosi 4 minuty! Człowiek nie znosi absolutnej ciszy. Absolutna cisza może doprowadzić człowieka do szaleństwa.

Fides ex auditu

Wiara rodzi się ze słuchania. To czego słuchamy można, porównać do łona, w którym kształtuje się niemowlę. Od czasu do czasu korzystam z londyńskiego metra. Uderzające jest to, że większość podróżujących posiada słuchawki. Pewnego dnia zacząłem zwracać na to większą uwagę, bo sam starałem się wykorzystać czas podróży, aby nie robić „pustych przebiegów”. Dla wielu ludzi słuchawki stały się częścią garderoby, może nawet osobowości. Liczy się nie tylko jakość dźwięku. Są słuchawki małe i duże, przewodowe i bez, dyskretne i wyraziste, czarne, białe, różowe, srebrne i złote. Dzisiejsze słuchawki to rewia mody, która potwierdza, że słuchanie jest jedną z fundamentalnych ludzkich aktywności.

Szema Israel

Samuel zarzuca Saulowi, że nie posłuchał Boga. Saul próbuje szukać okoliczności łagodzących, ale prorok jest nieprzejednany. Pierwsze jest zawsze pierwsze: Słuchaj Izraelu! Wszystko zaczyna się od słowa. Bóg rzekł i stało się! Fundament może być tylko jeden.

Młode wino

Wsłuchiwanie się w głos Boga jest fascynujące, ale jednocześnie bardzo wymagające. Przyzwyczailiśmy się do tego, że ulubione utwory muzyczne są na wyciągnięcie ręki, na jedno kliknięcie. Z głosem Boga jest inaczej. Może dlatego łatwiej jest oprzeć swoją religijność na przyzwyczajeniach, starych i sprawdzonych schematach np. postu?

Jezus przestrzega przed taką postawą. Chrześcijaństwo to młode wino! Pogląd, że stare jest lepsze, to ludzki punkt widzenia. Bóg nie chce, abyśmy skostnieli w naszych wygodnych poglądach, zasiedzieli się na wygodnych kanapach. Kogo i jak słucham?

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-