Czego zabrakło? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Czego zabrakło?
5 maja 2020

Czego zabrakło?

Wtorek, IV Tydzień Wielkanocny, Rok A, II

Obchodzono w Jerozolimie uroczystość Poświęcenia Świątyni. Było to w zimie. Jezus przechadzał się w świątyni, w portyku Salomona.
Otoczyli Go Żydzi i mówili do Niego: «Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie!»
Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec.
Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną, a Ja daję im życie wieczne. Nie zginą na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

(J 10, 22-30)


Żydzi widzieli Jezusa z bliska, tak jak każdy z nas chciałby pewnie zobaczyć. Oglądali Jego cuda, słuchali słów… Mimo to nie uwierzyli. Czy to by coś zmieniło, gdyby otwarcie im powiedział: „Ja jestem Mesjaszem”?

Czego zabrakło? Ludzie otaczają Go w świątyni, w portyku Salomona. Nie pomaga ani atmosfera najświętszego dla Izraela miejsca, ani dziedzictwo salomonowej mądrości, które stanowiło ważny filar żydowskiego wychowania. Nie potrafią uwierzyć.

Znam ludzi, którzy byli blisko Boga, ale coś sprawiło, że stracili wiarę. Momenty łaski nagle straciły znaczenie – wspominane są jako elementy religijnej narracji. Nawet cuda, których sami doświadczali nie mają już tej samej mocy przekonywania, co kiedyś. Dziś nie są już z Jego owiec. Czego zabrakło?

Moje owce słuchają mego głosu”. Dawniej, teraz i zawsze – do owczarni Jezusa wchodzi się przez słuchanie. Może się wydawać, że wiesz już o Nim tak dużo – nie przestawaj słuchać. Może się wydawać, że nic nie słyszysz – nie przestawaj słuchać. Może się wydawać, że Twoją rolą jest już mówienie o Nim – nie przestawaj słuchać. Masz wierzących rodziców – nie przestawaj słuchać.

Słuchaj za każdym razem tak, jak gdybyś słuchał po raz pierwszy, bo Jego słowo jest zawsze nowe. „Wiara rodzi się ze słuchania, a tym, co się słyszy jest Słowo Boże”.

——————————-

ks. Marek Koziełło MS – duszpasterz w parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej w Gdańsku – Sobieszewie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "