Czego uczy nas Maryja? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Czego uczy nas Maryja?
1 czerwca 2020

Czego uczy nas Maryja?

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły, Rok A, II

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

(J 2, 1-11)


Już na początku Ewangelii możemy dostrzec wrażliwe serce Maryi, która widzi potrzeby ludzi. Dostrzega je i nie pozostaje obojętna. Wstawia się, nie traci ufności. Prosi Syna, niczego nie wymusza jest bardzo subtelna w słowach. Po chwili jeszcze bardziej zachęca do ufności i do posłuszeństwa Swojemu Synowi. Po tym wydarzeniu wszyscy mogą być świadkami pierwszego cudu Jezusa. W ten sposób objawia się chwała Boża.

Maryja, uczy nas troski o drugiego człowieka, byśmy dostrzegali potrzeby bliźnich. Ukazuje nam również wartość zaufania i posłuszeństwa Synowi – Jezusowi Chrystusowi. Maryja Matka Kościoła troszczy się o Kościół i wskazuje na Jezusa.

Uczmy się tej miłości wyrażonej nie tylko w słowach ale i czynach. Bądźmy dla siebie miłosierni. Wsłuchujmy się w to, co Bóg nam objawia i bądźmy posłuszni Jego natchnieniom.

——————————-

ks. Tomasz Pękała MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-