Cóż mamy czynić? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Cóż mamy czynić?
12 grudnia 2021

Cóż mamy czynić?

Niedziela, III Tydzień Adwentu, Rok C, II

Gdy Jan nauczał nad Jordanem, pytały go tłumy: «Cóż mamy czynić?» On im odpowiadał: «Kto ma dwie suknie, niech się podzieli z tym, który nie ma; a kto ma żywność, niech tak samo czyni».
Przyszli także celnicy, żeby przyjąć chrzest, i rzekli do niego: «Nauczycielu, co mamy czynić?» On im powiedział: «Nie pobierajcie nic więcej ponad to, co wam wyznaczono».
Pytali go też i żołnierze: «a my co mamy czynić?» On im odpowiedział: «Na nikim pieniędzy nie wymuszajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na waszym żołdzie».
Gdy więc lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem. Ma on wiejadło w ręku dla oczyszczenia swego omłotu: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».
Wiele też innych napomnień dawał ludowi i głosił dobrą nowinę.

(Łk 3, 10-18)


Pytanie tak często zadawane przez ludzi poszukujących Boga. Jan Chrzciciel powołany do przygotowania nas na przyjęcia nadchodzącego Pana, daje nam odpowiedz na to jakże zarazem proste i trudne pytanie.

Nie zachęca nas do zostawienia dotychczasowej pracy, do zmiany zawodu, ale mówi, abyśmy uczciwie i sumiennie wykonywali to, czym się dotychczas zajmujemy i abyśmy nade wszystko nie żerowali na potrzebach drugiego człowieka, ale podchodzili do niego jak brat do brata, niezależnie kim on jest.

Do celników mówi: „Nie pobierajcie nic więcej ponad to, ile wam wyznaczono”, do żołnierzy: „Nad nikim się nie znęcajcie i nikogo nie uciskajcie, lecz poprzestawajcie na swoim żołdzie”. Mogłoby się wydawać, że nie żąda rzeczy wielkich, jednak kiedy poczynamy starania, aby zastosować to w życie niejednokrotnie okazuje się, że żądza zysku, władzy, przyjemności jest o wiele większa niż pragnienie dobra.

Zastanówmy się, co możemy zmienić w naszym życiu, aby godnie przyjąć Boga.

——————————-

ks. Marcin Madej MS – duszpasterz w Trzciance Lubuskiej

——————————-