Córko, twoja wiara cię ocaliła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Córko, twoja wiara cię ocaliła
1 lutego 2022

Córko, twoja wiara cię ocaliła

Wtorek, IV Tydzień zwykły, Rok C, II

Gdy Jezus przeprawił się z powrotem łodzią na drugi brzeg jeziora Genezaret, zebrał się wielki tłum wokół Niego, a On był jeszcze nad jeziorem. Wtedy przyszedł jeden z przełożonych synagogi, imieniem Jair. Gdy Go ujrzał, upadł Mu do nóg i prosił usilnie: «Moja córeczka dogorywa, przyjdź i połóż na nią ręce, aby ocalała i żyła». Poszedł więc z nim, a wielki tłum szedł za Nim i zewsząd na Niego napierał.
A pewna kobieta od dwunastu lat cierpiała na upływ krwi. Wiele wycierpiała od różnych lekarzy i całe swe mienie wydała, a nic jej nie pomogło, lecz miała się jeszcze gorzej. Posłyszała o Jezusie, więc weszła z tyłu między tłum i dotknęła się Jego płaszcza. Mówiła bowiem: «Żebym choć dotknęła Jego płaszcza, a będę zdrowa». Zaraz też ustał jej krwotok i poczuła w swym ciele, że jest uleczona z dolegliwości.
A Jezus natychmiast uświadomił sobie, że moc wyszła od Niego. Obrócił się w tłumie i zapytał: «Kto dotknął mojego płaszcza?» Odpowiedzieli Mu uczniowie: «Widzisz, że tłum zewsząd Cię ściska, a pytasz: Kto Mnie dotknął». On jednak rozglądał się, by ujrzeć tę, która to uczyniła.
Wtedy kobieta podeszła zalękniona i drżąca, gdyż wiedziała, co się z nią stało, padła przed Nim i wyznała Mu całą prawdę. On zaś rzekł do niej: «Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź wolna od swej dolegliwości».
Gdy On jeszcze mówił, przyszli ludzie od przełożonego synagogi i donieśli: «Twoja córka umarła, czemu jeszcze trudzisz Nauczyciela?» Lecz Jezus, słysząc, co mówiono, rzekł do przełożonego synagogi: «Nie bój się, wierz tylko!» I nie pozwolił nikomu iść z sobą z wyjątkiem Piotra, Jakuba i Jana, brata Jakubowego.
Tak przyszli do domu przełożonego synagogi. Widząc zamieszanie, płaczących i głośno zawodzących, wszedł i rzekł do nich: «Czemu podnosicie wrzawę i płaczecie? Dziecko nie umarło, tylko śpi». I wyśmiewali Go. Lecz On odsunął wszystkich, wziął z sobą tylko ojca i matkę dziecka oraz tych, którzy z Nim byli, i wszedł tam, gdzie dziecko leżało. Ująwszy dziewczynkę za rękę, rzekł do niej: «Talitha kum», to znaczy: «Dziewczynko, mówię ci, wstań!» Dziewczynka natychmiast wstała i chodziła, miała bowiem dwanaście lat. I osłupieli wprost ze zdumienia.
Przykazał im też z naciskiem, żeby nikt o tym się nie dowiedział, i polecił, aby jej dano jeść.

(Mk 5, 21-43)


Andrea Bocelli powiedział: „Wiara to wielki dar i szczęście. Kto jej nie ma, ryzykuje życie w desperacji. Życie bez wiary to tragedia, która prędzej czy później kończy się dramatem”.

Ewangelista Marek opisuje dramatyczną historię dwóch różnych kobiet. Pierwsza ma zaledwie dwanaście lat, co oznacza w jej kręgu kulturowym próg dorosłości, druga kobieta dojrzała, ale od dwunastu lat cierpi na krwotoki. Co łączy te historie? Choroba i śmierć. Jak bliskie są nam te dwa doświadczenia egzystencjalne, a w dobie pandemii, dotykają nas jeszcze mocniej. Prawda jest taka, że my nie mamy lekarstwa na pokonanie wirusa śmierci. Jest tylko jedna Osoba, która pokonała śmierć i przyniosła lekarstwo na życie wieczne – Jezus Chrystus! Dziecko nie umarło, tylko śpi – mówi Jezus do młodszej z nich. Czemu podnosicie wrzawę i płaczecie?

Bez wiary pozostaje tylko szatański uśmiech rozpaczy i lęku. Dla tych wszystkich, którzy otwierają swoje serce na przychodzącego Pana, otrzymują słowa życia: Nie bój się, wierz tylko!

Boży Lekarz daje lekarstwo: To jest Moje Ciało i to jest Moja Krew! On wie, że cierpię na upływ krwi i żadne lekarstwa świata tego nie zmienią. Im szybciej wyjdę z iluzji swojej wszechmocy i magicznego myślenia, tym szybciej odzyskam zdrowie i powstanę, by głosić innym zmartwychwstanie.

Jezu Chryste, powiedz do mnie dzisiaj, jak powiedziałeś do tamtej kobiety: Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź wolny od swej dolegliwości.

——————————-

ks. Wawrzyniec Skraba MS – mistrz nowicjatu, mieszka w Dębowcu

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "