Chrześcijaństwo czyli „wesele” Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Chrześcijaństwo czyli „wesele”
18 stycznia 2021

Chrześcijaństwo czyli „wesele”

Poniedziałek, II Tydzień zwykły, Rok B, I

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?»
Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków».

(Mk 2, 18-22)


Wraz z przyjściem Jezusa na Ziemię wszystko stało się nowe. Również rozumienie naszej relacji z Ojcem w niebie. Nie muszę patrzyć na nią ze strachem i myśleć :„Jeśli zgrzeszę, to On przestanie się mną opiekować”. Takie rozumienie Boga wkradło się do mentalności faryzeuszów – „Bóg będzie mnie kochał jeśli wypełnię prawo”. A Jezus w dzisiejszej Ewangelii i w taki wielu innych miejscach jakby chciał nam powiedzieć: „Jestem z Wami, chcę dać Wam moje miłosierdzie, oddaję życie za Was i daję Wam nowe życie”.

Jest to powód do świętowania, do uczty, do wesela. Oczywiście jesteśmy słabi i potrzebujemy wsparcia w Prawie, ale po to abyśmy przypominali sobie o miłości Ojca do mnie. Takie zadanie ma m.in. post – odejmujemy sobie pokarm żeby poczuć głód. To moje proste wołanie do Boga – „Pragnę Cię, nie widzę Cię teraz w moim życiu, wypełnił mój głód”.

To nie prawo zbawia, ale sam Bóg. Jego miłosierdzie jest tą nową szatą i młodym winem, które przynosi radość. Chodzi tu o Jego miłość do mnie i moją odpowiedź na tę miłość, a nie suche wypełnianie przepisów.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-