Chodzi o taką miłość Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Chodzi o taką miłość
20 maja 2022

Chodzi o taką miłość

Piątek, V Tydzień Wielkanocny, Rok C, II

Wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.
Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».

(J 15, 12-17)


Jezus powiedział do swoich uczniów: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Tymi słowami Jezusa o przykazaniu miłości dzisiejsza Ewangelia się zaczyna i też słowami o miłości się kończy: „To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali”.

W dzisiejszych czasach dużo, czy bardzo dużo mówi się o miłości. Nie znam na tyle historii starożytnej, aby powiedzieć, że w czasach Jezusa było podobnie, być może że ludzie nie mówili o miłości tak dużo jak teraz się mówi. Jakkolwiek było, Jezus postanowił wyraźnie podkreślić o jaki rodzaj miłości Mu chodzi, kiedy powiedział: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

Wiemy, że nie były to tylko teoretyczne słowa, On sam dał przykład takie miłości, gdy oddał za nas swoje życie na krzyżu. W przypadku Jezusa poprzeczka została podniesiona jeszcze wyżej, bo On nie tylko umarł na krzyżu za swoich przyjaciół, czyli tych, którzy wypełniają Jego przykazania, ale także za tych, którzy nie wypełniają Jego przykazań i nie są jego przyjaciółmi, wręcz przeciwnie są Jego wrogami. Do takiej miłości Jezus zachęca swoich uczniów, aby kochali i byli dobrzy nie tylko dla tych, co są dobrzy dla nich, ale także dla tych, którzy mają złe intencje wobec nich.

Myślę, że o takiej miłości „miłości nieprzyjaciół” nie usłyszymy wiele w dzisiejszym świecie, jedynie w Ewangelii i żywotach świętych.

——————————-

ks. Waldemar Śmiałek MS

——————————-

 

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "