Chcę, bądź oczyszczony! Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Chcę, bądź oczyszczony!
14 stycznia 2021

Chcę, bądź oczyszczony!

Czwartek, I Tydzień zwykły, Rok B, I

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im.
Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały.
Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem».
I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.

(Mk 1, 29-39)


Nie wiem jak często, prosząc o coś Boga, robimy to w takiej formie, jak ten trędowaty z dzisiejszej Ewangelii. Czy na naszych ustach, ale przede wszystkim w naszym sercu jest obecny ten zwrot do Jezusa: Jeśli chcesz…, czy raczej – może niewypowiedziany – Powinieneś… albo: dobrze byłoby, gdybyś… , lub: należy mi się, żebyś mnie oczyścił? Ten chory człowiek nie narzuca się, ale zostawia Jezusowi swobodę działania w swoim życiu. Na pewno oczekuje i liczy na łaskę Chrystusa i pozytywne rozwiązanie tej skrajnie trudnej sytuacji ale wie, że nie ma żadnych argumentów, którymi mógłby Go przekonać czy wręcz wymusić na Nim to uzdrowienie. Trędowaty nie boi się odrzucenia, bo nie mógł zostać już bardziej odrzucony, jest już wyrzutkiem ze swojego społeczeństwa.

Jezus nie odrzuca tego, który dla swojego otoczenia już niemal nie istnieje. Chcę, bądź oczyszczony! – te słowa Bóg wypowiada też do mnie i do Ciebie, dzisiaj i codziennie na nowo. Bo nie ma takiej choroby, której by nie mógł uleczyć; nie ma tak trudnej sytuacji, której by nie mógł rozwiązać ani nie ma grzechu, z którego nie mógłby nas wyciągnąć.

To Chrystusowe chcę! jest Dobrą Nowiną, bo ukazuje nam pragnienie Boga, którym jest dobro człowieka.

Moje i Twoje dobro.

——————————-

diakon Paweł Obrzut MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "