CAŁA PRAWDA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   CAŁA PRAWDA
23 maja 2021

CAŁA PRAWDA

Niedziela Zesłania Ducha Świętego, VIII Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.
Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

(J 15, 26-27; 16, 12-15)


Obserwując dzisiejszy zagubiony świat możemy wczuć się w rolę Piłata i zadać sobie i Bogu pytanie „Cóż to jest prawda?” lub powielać je w innej formie: Gdzie jest prawda?, Co jest prawdą? Pytania wydają się słuszne. Któż nie chciałby znać odpowiedzi na nie? Nie zaskakuje również zwątpienie wielu osób wobec poszukiwania prawdy kiedy stykają się z kłamstwem i oszustwem. Kryzys cywilizacyjny i ludzki jest związany z zagubieniem i brakiem właściwych odpowiedzi dotyczących tożsamości i sensu istnienia.

Dzisiaj Słowo chce nas pocieszyć. Jezus powtarza dwukrotnie w dzisiejszej Ewangelii, że przyjdzie Duch Prawdy. Właściwe pytanie nie brzmi więc „Czym jest prawda, gdzie prawda?, ale „Kto jest prawdą?”. Prawda jest przedstawiona w osobie Ducha Świętego. W nim znajdują się wszystkie odpowiedzi o nas, o świecie i przede wszystkim o samym Stwórcy. On świadczy o Ojcu, który z miłości do nas posyła swojego Syna, aby odnowił cały świat. On przekonuje nas, że my jesteśmy dziećmi Ojca w niebie – to nasza prawdziwa godność i odpowiedź kim jesteśmy. Taka jest prawda o Bogu i o stworzeniu. Póki świat będzie od niej uciekał dopóty będzie błądził w gąszczu półprawd i kłamstw. Bądźmy świadkami Ducha Prawdy.

——————————-

ks. Piotr Grudzień MS – duszpasterz w Rzeszowie

——————————-