Boża opatrzność Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Boża opatrzność
18 czerwca 2022

Boża opatrzność

Sobota, XI Tydzień zwykły, Rok C, II

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego – miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!
Dlatego powiadam wam: Nie martwcie się o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom podniebnym: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?
Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?
A o odzienie czemu się martwicie? Przypatrzcie się liliom polnym, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swym przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele polne, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie tym bardziej was, ludzie małej wiary?
Nie martwcie się zatem i nie mówcie: co będziemy jedli? co będziemy pili? czym będziemy się przyodziewali? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
Nie martwcie się więc o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie martwić się będzie. Dosyć ma dzień każdy swojej biedy».

(Mt 6, 24-34)


W dzisiejszej Ewangelii możemy zobaczyć na czym polega prawdziwe ojcostwo Boga i kiedy możemy go doświadczyć. Pan Bóg jest naszym Ojcem i chce, abyśmy sami się przekonali o tym w oparciu o konkretne fakty, aby tytuł „Ojciec” nie został tylko na papierze, ale by każdy z nas mógł z wdzięcznością zwracać się do Boga – Ojcze.

Sposobem przekonania się o tym jest ufność w Bogu, w Jego Słowo, które okazuje się prawdziwe. Tak jak jest napisane w Piśmie Świętym, tak się wydarzy w naszym życiu.

Sam osobiście najkonkretniej przekonałem się o tym będąc na Ewangelizacji Nadmorskiej – wysłany na misję głoszenia Ewangelii, idąc bez żadnych zabezpieczeń: zaplanowanych noclegów, bez pieniędzy, bez jedzenia, ubrany tylko w to, co mam na sobie, przez 10 dni, ani razu nie chodziłem głodny, miałem zawsze gdzie spać i miałem się w co ubrać. Warunek był jeden – zaufanie Słowu Pana Jezusa, który powiedział: idźcie bez trzosa, bez dwóch sukien, głoście najpierw Boże Królestwo. I tak się działo. Pięć razy uczestniczyłem w tym przedsięwzięciu i za każdym razem Bóg był wierny. Jego Opatrzność nade mną czuwała. To doświadczenie troski Boga było pomnożone przez świadectwo pozostałych uczestników Ewangelizacji (a chodziło nas od 25 do 40 osób).

Bóg naprawdę jest Ojcem i chce się poczuć jak Ojciec wobec nas, tylko koniecznym jest, abyśmy Mu na to pozwolili.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-