Bogactwo Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bogactwo
17 października 2022

Bogactwo

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».

(Łk 12, 13-21)


Z opowiadań ojców pustyni: Młodzi mnisi pytają umierającego Abby: „Dlaczego ty się śmiejesz a przecież my płaczemy i jesteśmy smutni?” Odpowiedział im Abba: „Śmieję się, ponieważ wy boicie się śmierci a ja przechodzę od trudów życia do odpoczynku. Wy tymczasem płaczecie”. Mówiąc to zamknął oczy i umarł. To opowiadanie z IV wieku ukazuje dobrze zaproszenie skierowane do nas w Słowie na dzisiaj: poszukujmy prawdziwych wartości pochodzących od Boga i żyjmy nimi.

Tego, co posiadamy tutaj na ziemi, nie zabierzemy ze sobą przechodząc przez śmierć do wieczności. Prawdziwym skarbem, bogactwem, którego śmierć nie zniszczy i które trwać będzie to relacja z Bogiem.
Nosimy w sobie zakorzenione mocno przekonanie, że posiadanie rzeczy czyni człowieka szczęśliwym. Dlatego potrzebujemy nieustannego nawracania się w naszym myśleniu, by przyznać rację Panu Jezusowi: najważniejsze jest być bogatym przed Bogiem. Pan Bóg nas ubogaca swoją miłością i uzdalnia do służenia nią innym.

Ubogaceni jesteśmy przez Boga Jego darami: łagodność, cierpliwość, radość, miłość, przebaczenie, czystość, trzeźwość myślenia, rozeznanie, odwaga… Wszystkie one są nam udzielane, abyśmy nimi służyli innym.

W tych dniach wiele osób bierze udział w pielgrzymkach. Miesiąc sierpień to czas wyjątkowy w historii naszego narodu, państwa, Kościoła. Odnowa życia chrześcijańskiego, a następnie społecznego, politycznego zaczyna się w naszych sercach. Wszystko co otrzymaliśmy od Boga winniśmy przyjmować z wdzięcznością, używać otrzymane dary w naszym pielgrzymowaniu i poszukiwaniu tego, co Pan Bóg uważa za najważniejsze. A wszystko inne będzie nam dodane. Na La Salette Maryja ze łzami poucza, ostrzega, zachęca: „Jeżeli mój lud nie zechce się poddać…”

——————————-

ks. Antoni Skałba MS – kustosz sanktuarium w La Salette, Francja

——————————-