Bóg Pocieszyciel Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bóg Pocieszyciel
9 stycznia 2022

Bóg Pocieszyciel

Niedziela, I Tydzień zwykły, Rok C, II

Święto Chrztu Pańskiego

Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: «Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem».
Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: «Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie».

(Łk 3, 15-16.21-22)


Zachęta Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud, otwiera Księgę pocieszenia Izraela. Ważny jest kontekst. Izrael jest w niewoli babilońskiej. Niewola jest ciężarem, w niewoli nie ma powodów do radości. Jest za to tęsknota, udręczenie, wyobcowanie. Dlatego nie wystarczy kilka płytkich słów. Pocieszenie ma dotknąć serca, a więc istoty, najgłębszych pokładów.

Boleśnie doświadczamy, że nasze ziemskie życie jest życiem wygnańców, ponieważ dawno temu zostaliśmy pozbawieni raju. Można powiedzieć, że historia ludzkości jest nieustanną próbą oswojenia tego stanu, zadomowienia. Szukamy pocieszenia, ponieważ w głębi odczuwamy rodzaj pustki, tęsknoty za czymś więcej. Ale nasze małe pocieszenia nie są w stanie wypełnić serca.

Wiara otwiera nas na głos pocieszenia, który płynie ze strony Boga. Naszym pocieszeniem nie są słowa, ale Słowo, Jezus Chrystus. Dzięki Niemu przestajemy być obcymi, a stajemy się domownikami Boga. Zostaje przywrócona nam godność. Z niewolników stajemy się dziedzicami fortuny, która nie podlega wahaniom giełdowym i nie jest zależna od układów geopolitycznych.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego słyszymy głos Ojca, który zapewnia Syna o miłości. Jako ochrzczeni, a więc włączeni w misterium Chrystusa, stajemy się synami w Synu i przyjmujemy te słowa osobiście.

Niech Bóg otworzy w nas to, co zasklepione, przykryte trudem codziennych zmagań i pociesza najgłębszym z możliwych pocieszeń: jesteś moim umiłowanym, jesteś moją umiłowaną, w tobie mam upodobanie.

——————————-

ks. Andrzej Wierzba MS – duszpasterz w Dagenham (Anglia)

——————————-