Bóg jest Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bóg jest
6 stycznia 2021

Bóg jest

Środa, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim, Rok B, I

Uroczystość Objawienia Pańskiego

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».
Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».
Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.
A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.
A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

(Mt 2, 1-12)


Jeśli chcemy kogoś poznać, to niezbędnie jest spotkanie z nim. Wówczas rodzi się zaufanie i pragnienie przeżywania wspólnego czasu. Mogą one prowadzić do przyjaźni i miłości. Konieczne jest jednak otwarcie serca przez tego, do kogo przychodzimy.

W wierze ze strony Boga jest pełne zaufanie i otwartość. Człowiek może jednak w swojej wolności Go przyjąć lub odrzucić. Biskup Mikołaj Velimirović, powiedział kiedyś piękne słowa: „Nie masz racji mówiąc: “Nie ma Boga”. Raczej powinieneś powiedzieć: “Ja nie mam Boga“, albowiem wielu ludzi wokół ciebie obecność Boga dostrzega, czuje i widzi Jego działanie. A potem mówi: „Bóg jest”.

To jakby chory powiedział: „Nie ma na świecie zdrowia”, a przecież może tylko uczciwie powiedzieć: „Ja nie mam zdrowia”.
To jakby ślepy powiedział: „Nie ma na świecie światła”. A przecież jest światło, świat pełen jest światła. To jakby spragniony powiedział: „Nie ma na świecie wody”. A przecież jest woda na ziemi, a nawet pod ziemią.

To jakby złoczyńca powiedział: „Nie ma na świecie dobroci”. Owszem, może w nim samym jej nie ma, ale ona na świecie jest. Niesłusznie zatem mówisz: „Nie ma Boga”. Jeśli ty czegoś nie masz nie znaczy to, że nie ma tego nikt na tym świecie. Znacznie lepiej jest powiedzieć: „Nie mam Boga”, przyzna się wówczas prawdę i będzie to twoja spowiedź.

Ten wzruszający tekst, najpełniej oddaje istotę dzisiejszej Uroczystości. Słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, że Mędrcy podjęli trud wędrówki. Rozpoznali, że ich serce jest puste i głodne. Wyruszyli więc na pustynię, aby odnaleźć źródło życia. Tego, który karmi wszystkie głody. Odnajdują Boga, który zaprzecza ludzkim wyobrażeniom. Jest mały i słaby.

Dlaczego? By i każdy z nas nie bał się swojej kruchości i słabości. Jezus swoją bezradnością uwalnia serca Mędrców od pokusy samowystarczalności. Wracają do siebie przemienieni. Spotkali Boga, zaufali Mu i pozwalają prowadzić się dalej. To cud narodzenia nowych ludzi. I jednocześnie powtórne Boże Narodzenie. Ofiarowali Jezusowi to, co do tej pory stanowiło sens ich życia. Dali niewiele, a otrzymali wszystko.

Przeżyjmy na nowo spotkanie z Bogiem. On przychodzi w Eucharystii, Słowie Bożym i drugim człowieku. Bóg Jest. Jednak to ode mnie zależy, czy będzie w moim sercu.

 

——————————-

diakon Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "