BLISKOŚĆ BOGA Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   BLISKOŚĆ BOGA
8 marca 2020

BLISKOŚĆ BOGA

II Niedziela Wielkiego Postu, Rok A, II

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.
Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.
A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

(Mt 17, 1-9)


Wielu ludzi tęskni za bliskością Boga, miłością bez granic, wobec której można być w pełni sobą. Jednak to pragnienie zbyt często prowadzi do rozczarowania. Zdaje się, że w momencie, gdy już jest się przy Nim, On znów się oddala. Czy Bóg Bawi się z człowiekiem na ziemi w chowanego?

Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas na górę Tabor, gdzie uczniowie są świadkami przemienienia Jezusa. Mogą zobaczyć Jego chwałę. Pragną zatrzymać się na dłużej w blasku Bożej obecności. To spotkanie ma przygotować ich serca na doświadczenie zgorszenia krzyża. Oni również zostaną później zaproszeni przez Mistrza, by czuwali w Ogrodzie Oliwnym w godzinie próby. Jednak bez światła z góry Tabor, nie byliby w stanie znieść ciemności, które ogarną ich aż do Dnia Zmartwychwstania.

Jezus rozmawiając z Eliaszem i Mojżeszem daje odczuć uczniom swoją bliskość i ukazuje spełnienie się obietnic danych Narodowi Wybranemu. Dla Piotra, Jakuba i Jana jest to chwila umocnienia, po której trzeba wracać do szarej rzeczywistości i podróży w stronę Kalwarii.

W naszym życiu również są takie momenty bliskości z Jezusem. Dane po to, aby nie ustać w drodze do domu Ojca. Dzisiejsza Ewangelia uczy nas tego, że tu na ziemi możliwe jest jedynie chwilowe takie spotkanie. To rozbudzenie tęsknoty i przypomnienie jaki jest cel życia każdego wierzącego w Chrystusa. To zjednoczenie z Bogiem w Niebie, odnalezienie tak długo oczekiwanej miłości, wobec której można być w pełni sobą.

——————————-

diakon Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Nikt nie wierzył w Sokratesa do tego stopnia, by oddać życie za jego naukę; ale dla Chrystusa nawet ludzie prości i niewykształceni nie tylko gardzili opinią tego świata, lecz i odrzucali lęk przed śmiercią.”
(św. Justyn)
    "