Bliskość Boga Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bliskość Boga
6 sierpnia 2020

Bliskość Boga

Czwartek, XVIII Tydzień zwykły, Rok A, II

Święto Przemienienia Pańskiego

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego, Jana, zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: Twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło.
A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie».
Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli.
A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się». Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

(Mt 17, 1-9)


Święto Przemienienia Pańskiego może stać się dla każdego z nas szczególnym momentem, w którym przypomnimy sobie momenty bliskości Boga w naszym życiu. Sytuacje, kiedy mówiliśmy podczas modlitwy: Panie, dobrze, że tu jesteśmy.

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza nas jednak krok dalej, w naszej pielgrzymce wiary. Widzimy Piotra Jakuba i Jana, których Jezus zabiera na Górę Tabor. Tam przemienia się wobec nich, ukazuje im swoją chwałę, czyli prawdę o tym, że jest Bogiem.

Nie czyni jednak tego po to, aby Jego uczniowie zachwycili się tym doświadczeniem.

Światło Góry Przemienienia ma pomóc im w przyszłości w walce z ciemnością, której doświadczą w Ogrodzie Getsemani, a także podczas męki i śmierci Jezusa. Dopiero wówczas zrozumieją sens tego wydarzenia, którego są świadkami na Górze Tabor. Moment bliskości Boga, zupełnie ich obezwładnia. Pragną trwać w tym miejscu jak najdłużej, stąd też Piotr proponuje, że zbuduje trzy namioty. Chcę po ludzku zrobić cokolwiek, aby chwila ta trwała jak najdłużej. Jednak to Jezus decyduje o tym, co będzie najlepsze dla Jego uczniów.

Z dzisiejszej Ewangelii płynie dla nas bardzo ważne przesłanie. Bóg przygotowuje nasze serca na trudne wydarzenia, byśmy pamiętając o Jego bliskości nie załamali się w wierze.

Każdy z nas ma własną Górę Tabor, osobisty Ogród Getsemani, Górę Kalwarii i zamknięty grób. W każdym z tych wydarzeń Bóg jest obecny w pełni.

Pamiętając o tym, nie ustaniemy w naszej życiowej pielgrzymce do miejsca, w którym codziennie będziemy mogli powiedzieć: Panie, dobrze, że tu jesteśmy.

——————————-

diakon Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-