Bitwa duchowa Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bitwa duchowa
7 października 2019

Bitwa duchowa

Poniedziałek, XXVII Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»
Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»
On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego».
Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».
Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»
Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.
Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.
Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»
On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».
Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»

(Łk 10, 25-37)


Pojawiają się co jakiś czas głosy, że kult Maryjny jest niestosowny, że odciąga od Boga. Dzisiejsze wspomnienie uświadamia nam, że te głosy nie są prawdziwe. Modlitwa różańcowa jest głęboko zakorzeniona w medytacji Ewangelii i wydarzeń z życia Jezusa. W bitwie pod Lepanto przyzywano pomocy Matki Bożej i dzięki Jej wstawiennictwu ta bitwa została wygrana przez chrześcijan, siły osmańskie pokonano. Kto z ufnością przytula się do Miriam ten może liczyć na umocnienie w chwilach trudnych.

Jan Chrzciciel narodził się ze starych rodziców i zostało to odczytane jako cud, Jezus narodził się z Dziewicy i jest jeszcze większym cudem. Ewangelia poucza nas o tym wydarzeniu. Miriam jest wzorem osoby wierzącej, która całe swoje życie ukryła w Bogu. Nazaret był miejscem zapomnianym, żyło tam ok 150 mieszkańców, a jednak Bóg nie ominął tego miejsca, powtórzył akt stwórczy z raju, odświeżając historie zbawienia. Dzisiaj Bóg nie omija twojego domu, nie przechodzi obojętnie, zagląda do codzienności i chce w niej zamieszkać. Dokładnie to wydarzyło się w życiu Miriam. Zgoda by każda sytuacja życiowa kształtowała moje wnętrze. Łatwo jest to napisać, komuś powiedzieć, gdy przychodzi już ta chwila trzeba się zmagać z egoizmem, własnymi planami. Pomocą jest modlitwa zanurzająca w serce Boga, wtedy pęka egoizm i własne upodobania.

Anioł Gabriel otwiera i zamyka dzisiejszą Ewangelię, Jego imię oznacza ,”ukazanie się mocy Boga” warto zapytać o takie chwile w moim życiu, gdy Bóg ujawniał swą moc w konkretnych wydarzeniach. Zostaliśmy zaproszeni do modlitwy uwielbienia Boga za wielkie rzeczy, które nam uczynił. Anioł przychodzi z konkretami, Miriam na nie odpowiada, podobnie jest w naszej codzienności, Bóg daje nam natchnienia, Aniołów i mamy rozeznawać te poruszenia, bo zły ciągle szemrze by nas wytrącić z rytmu życia Słowem. Wcielenie Boga jest najbardziej poruszającą tajemnicą zbawienia, przekracza nasze zdolności poznawcze. Bóg tak bliski nam, tak bardzo ludzki.

Maryjo Matko walczących modlitwą – módl się za nami
Maryjo Matko Słowa Bożego – módl się za nami
Maryjo Mistrzyni życia duchowego – módl się za nami

——————————-

ks. Łukasz Stachura MS – duszpasterz parafii p.w. MB Saletyńskiej w Mrągowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia

29 styczeń - Wieczór uwielbienia z Maryją

3-5 luty - Kurs Nowe życie z Bogiem

10–12 luty - Rekolekcje dla porzuconych

10-12 luty - Rekolekcje Trzeźwościowe

16-19 luty - Rekolekcje o spowiedzi z możliwością spowiedzi generalnej

3-5 marzec - Rekolekcje o miłosiernym Ojcu

21-23 kwiecień - Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych


pokaż wszystkie


„Aby być świętym, trzeba być szalonym. Trzeba stracić głowę. To, co nas powstrzymuje od świętości, to brak refleksji, zastanowienia, modlitwy, zjednoczenia z Bogiem, którego do świętości koniecznie potrzeba.”
(św. Jan Vianney)
    "