Bez poprawności politycznej Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   Bez poprawności politycznej
27 października 2021

Bez poprawności politycznej

Środa, XXX Tydzień zwykły, Rok B, I

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy.
Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?»
On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”.
Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.
Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

(Łk 13, 22-30)


Piękna Pani przychodzi na La Salette z miłości, aby przypomnieć, jak Bóg patrzy. W dzisiejszej Ewangelii pojawia się pytanie: „Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?

Tymczasem Bóg daje szansę każdemu człowiekowi. Nikt w Jego oczach nie jest skreślony. Dlatego przez Maryję upomina się o każdego. Jezus nazywa rzeczy po imieniu. Bez poprawności politycznej. Nie oszukuje uczniów. Wskazuje, że jest ciasna brama. Zatem trzeba podjąć trud, jeśli chce się przez nią wejść. Decyzja należy do człowieka.

Chrystus w żadnym miejscu Ewangelii nie mówi, że ktoś musi coś zrobić. Zawsze komunikuje: Jeśli chcesz, to chodź za mną. Przyjmując wszystkie konsekwencje swojego wyboru.

Maryja mówi jak jest, ponieważ widzi umierające dzieci. Tu nie ma czasu na delikatne słowa. Trzeba działać zdecydowanie. Stawia diagnozę i daje lekarstwo, którym jest pojednanie z Bogiem i podjęcie pokuty.

Bardzo często cierpienie jest skutkiem wyborów życiowych, które zostały podjęte wbrew głosowi sumienia. Jeśli ktoś wybiera grzech i śmierć, to trudno winić Boga za swoją sytuację. Jednak nawet w takim momencie, On nie pozostawia grzesznika na pastwę złego ducha. Konieczne jest jednak przyznanie się do Jezusa i życie według Ewangelii. Nie jest to proste być wiernym o własnych siłach. Dlatego tak ważna jest modlitwa i Eucharystia.

Istnieje pokusa udawania ucznia Chrystusa. Można przyjąć postawę aktora, który przed ludźmi udaje człowieka świętego. Jednak im dłużej kłamstwo trwa, tym bardziej bolesne są skutki jego ujawnienia.

Płacząca Matka przypomina, że czas się kończy. Nie chodzi o koniec świata, ale o śmierć każdego człowieka. Tym jest właśnie zamknięcie drzwi, o którym mówi Jezus. Można więc nie zdążyć z nawróceniem i życiem w prawdzie. Wówczas pozostaje samotność, z dala od Boga i innych ludzi. Tym właśnie jest piekło, które dla wielu ludzi, zaczyna się już na ziemi. Jest to ich świadomy wybór i ucieczka przed miłosiernym spojrzeniem Boga.

——————————-

diakon Tomasz Skrzęta MS – WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-