A wy? Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Aktualności   ❯   A wy?
27 września 2019

A wy?

Piątek, XXV Tydzień zwykły, Rok C, I

Wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera


Gdy raz Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?»
Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał».
Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego».
Wtedy surowo im przykazał i napomniał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie».

(Łk 9, 18-22)


Pytanie Jezusa jest bezlitośnie bezpośrednie: „Za kogo WY mnie uważacie?” I nie zostawia Apostołom żadnej taryfy ulgowej! Najpierw usypia ich czujność przez pytanie o opinie innych o Nim. To jest bardzo łatwa sytuacja do opanowania: wystarczy powtórzyć plotki. Natomiast pytanie bezpośrednio skierowane do mnie oznacza osobistą odpowiedzialność za słowo: tutaj sprawdza się zdolność do odpowiedzenia na ewangeliczne: „Niech mowa wasza będzie TAK, TAK, NIE, NIE”. W bezpośrednim pytaniu trzeba się określić. I rozpoczyna się droga zobowiązująca do współpracy z Pytającym.

Można oczywiście takiego pytania unikać, i to dość długo. Jeżeli jednak słucha się uczciwie Ewangelii to każdy uczciwie słuchający powinien być poruszony w sumieniu. Tam się rozgrywa spotkanie z Wezwaniem Ewangelicznym i gotowością lub tchórzostwem słuchającego. I nie trzeba się bać odpowiedzi tchórzliwej. Wtedy stajesz się zimny, i jeżeli będziesz rozważał w swoim sercu tę „zimność” to w końcu – oczywiście pod warunkiem, że pozwolisz sumieniu pracować – zaczniesz tęsknić za „gorącością”. To będzie podjęcie nawrócenia.

Jezus pyta każdego z nas, za kogo Go uważamy. Warto spróbować zmierzyć się z tym pytaniem i przyjąć konsekwencje odpowiedzi.
Na zimno…
Na gorąco…
Byle nie bez odpowiedzi, czyli „na letnio”!

——————————-

ks. Karol Porczak MS – posługuje w Peterborough, Anglia

——————————-