2022-09-22 Czwartek, XXV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-22 Czwartek, XXV Tydzień zwykły

HOMILIA

Czwartek, XXV Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 9, 7-9)


Iść drogą wskazaną przez Słowo

W przeciwieństwie do Mateusza i Marka Łukasz nie opisuje okoliczności śmierci Jana Chrzciciela. Zadowala się króciutką wzmianką o śmierci poprzednika Jezusa i koncentruje się na osobie Mistrza z Nazaretu. Dokonywane przez Jezusa cuda wzbudzały zainteresowanie. Rozpalały również wyobraźnię Heroda, który wsłuchiwał się w rozmaite pogłoski o Jezusie, ale nie chciał im dawać wiary.

Warto zauważyć, że pytanie, które zadaje sobie Herod: „Kim jest ten, o którym takie rzeczy słyszę?” jest jak najbardziej właściwe. Podobne zadawali sobie uczniowie po tym jak Jezus uciszył burzę na jeziorze: „Kim On jest właściwie, że nawet wichrom i wodzie rozkazuje, a są Mu posłuszne?” (Łk 8, 25). Niedawno słuchana przez nas przypowieść o siewcy podkreśla, że odpowiedź na nie można otrzymać jedynie wsłuchując się w słowo Boga. Tymczasem Herod próbował zobaczyć Jezusa. W jego mniemaniu Jezus był kimś w rodzaju sztukmistrza, który posługuje się tajemnymi mocami ku uciesze widzów (por. Łk 23,8). Słowo nie pobudzało króla do drogi, ale chciał je niejako sprowadzić do siebie, by mógł je zobaczyć. Podobną postawę zajął wiele wieków wcześniej Faraon po wysłuchaniu przesłania, z którym zwrócił się do niego Mojżesz. Zarówno jeden, jak i drugi byli królami i to utrudniało im słuchania słowa. Trudno im było opuścić swój tron, by wstąpić w szeregi uczniów. Zamiast tego traktowali słowo jako źródło rozrywki intelektualnej.

Jedynie wierne poddanie się słowu pozwala nam odkryć ukryte w nim życie. Dopiero pójście za Jezusem pozwala doświadczyć Jego prawdziwej mocy uwalniania od przemocy śmierci. Również dzisiaj Jezus zaprasza nas do pozostawienia wygodnych foteli widzów i koneserów słowa na rzecz pełnego zaangażowania, zaryzykowania swego życia jako Jego naśladowcy.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >