2022-09-18 XXV Niedziela zwykła Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-18 XXV Niedziela zwykła

HOMILIA

Niedziela, XXV Tydzień zwykły, Rok C, II

(Łk 16, 1-13)


foto from https://pixabay.com/photos/

<h2″>PIENIĄDZ W SŁUŻBIE BOŻEGO KRÓLESTWA

Być może zdarzyło nam się w życiu znaleźć się w takiej sytuacji, że zmuszeni byliśmy do szukania rozwiązania ocierającego się o kombinowanie, zawierającego w sobie jakieś elementy nieuczciwości – koperta dla lekarza, przymknięcie oka w zakwalifikowaniu pojazdu do użytku dróg itp.

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam sposób wyjścia pewnego zarządcy z trudnej sytuacji, który posłużył się nieuczciwością, aby wybrnąć z niewygodnego dla siebie położenia. Co ciekawe, zyskał pochwałę swego pana za pomysłowość, w myśl zasady: „wszystkie chwyty dozwolone, aby ratować swoją skórę”.

Pan Jezus odnosząc się do przytoczonej przez siebie historii wydaje się czynić pewien wyrzut wobec swoich wyznawców – jak by chciał powiedzieć: „bądźcie co najmniej tak przebiegli w zdobywaniu Królestwa Bożego jak ludzie tego świata w załatwianiu spraw doczesnych”.

Od razu daje nam wskazówkę, czego używać do zdobywania tego Królestwa – używaj pieniędzy. Mówi o nich, że są niegodziwe, bo mogą prowadzić do niegodziwości, ale mamy ich tak używać, aby stały się skutecznym środkiem do zdobycia Królestwa Bożego. W jaki sposób?

Na przykład jako jałmużny. Niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa – sposób dawania jałmużny. Bóg odda ci stokrotnie więcej w swoim czasie w sposób duchowy. Tak używaj pieniędzy, byś obracając nimi czynił dobro. Są one do zarządzania, nie do posiadania, ponieważ kiedy będziesz je posiadać one posiądą ciebie – prędzej czy później.

Pieniądz jest dla Królestwa Bożego, ponieważ ono jest dobrem najwyższym. To zachęta, żeby zrzucić mamonę z piedestału, aby zajęła swoje właściwe miejsce – ona ma być tylko narzędziem, środkiem do celu, a nie celem. Panie, daj mi wolność wobec pieniądza.

——————————-

ks. Jacek Sokołowski MS – duszpasterz w Olsztynie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >