20220-09-17 Sobota, XXIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   20220-09-17 Sobota, XXIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa

(Łk 8, 4-15)


Zasiew Słowa

Rozdziały 7-8 Ewangelii według św. Łukasza skupione są na końcowym okresie pobytu Jezusa w Galilei. Razem ze swoimi uczniami Jezus przemierza swoje rodzinne strony i zanim Apostołowie wyruszą z Nim w drogę do Jerozolimy uczy ich słuchania słowa. Wcześniejsza perykopa (Łk 8,4-15) mówiła o hojności Boga rozsiewającego ziarna słowa. Owocność tego zasiewu uzależniona jest od przyjmującej je gleby. Owocność słowa Bożego zależy od naszej otwartości. Dlaczego jednak w ogóle zamykamy się na słowo?

Dzisiejszy krótki fragment rozpoczyna się od stwierdzenia konieczności nieukrywania światła. Jego rolą jest oświetlać rzeczywistość i drogi tych, którzy są w jego zasięgu. Temat ukrywania i wydobywania na jaw jest dosyć często wykorzystywany w nauczaniu Jezusa. Wystarczy chociażby wspomnieć przypowieść o skarbie ukrytym w roli (Mt 13,44-52) czy wezwanie do modlitwy, postu i jałmużny w ukryciu (Mt 6,1-18). Okazuje się, że to właśnie nasze wnętrze jest tajemniczą przestrzenią relacji z Ojcem. Tam można odkrywać skarby i tam należy się chronić, by spotkać kochającego nas Ojca. Z jednej strony jesteśmy więc zaproszeni, by spotykać się z Bogiem ukrytym w naszym sercu z drugiej owoce tego spotkania mają służyć innym. Przypomina to pracę poszukiwacza złota, który zagłębia się w ziemię, by wydobywać z niej skarby.

Oczywiście w takim spotkaniu z Bogiem ukrytym jest wiele trudności. Nie jest łatwo zejść w głębiny swojego życia. To, co spotykamy w otchłaniach wspomnień i przeżyć dosyć często nas przeraża. Boimy się trudnych wspomnień i swoich nieuporządkowanych emocji. Wszystko to nie przypomina skarbu, ale jakiś beznadziejny chaos. Trzeba ogromnej wiary w miłosierdzie Boże, by powoli, kawałek po kawałku, przywoływać wspomnienia i emocje. Trzeba wiary, by pokazywać je naszemu Ojcu. W takich momentach dzieje się jednak coś cudownego. Bolesne i budzące strach wspomnienia stają się światłem. Przestają straszyć, gdy rozpoznajemy w nich obecność miłości Boga. Z perspektywy wiary okazują się ziarnami słowa, których nie chcieliśmy przyjmować, i które z tego powodu nie mogły owocować. Często okazuje się, że nic nie rozumiemy ze swojego życia właśnie dlatego, że nie zaryzykowaliśmy nigdy tej pracy w ukryciu.

Słowa Jezusa: „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło” można więc odczytywać jako groźbę ujawnienia tego wszystkiego, co nas w naszym życiu zawstydza i przestrasza. Można jednak spojrzeć na nie z wiarą i wtedy przekonamy się, że celem naszego potajemnego spotkania z Bogiem jest otwarty dialog. Wszystkie słowa Boga mają stać się jawne. We wszystkich objawi się Jego miłość. Uciekanie więc przed tym spotkaniem w ukryciu okrada nas ze słów Boga. Każdy jednak, kto zdecydował się podjąć ryzyko spojrzenia w siebie będzie się czuł obdarowany skarbami Bożych słów.

—————–————–

ks. Marcin Ciunel MS – Rektor WSD Księży Saletynów, Kraków

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >