2022-09-13 Wtorek, XXIV Tydzień zwykły Centrum Pojednania La Salette, Dębowiec
Homilie   ❯   2022-09-13 Wtorek, XXIV Tydzień zwykły

HOMILIA

Wtorek, XXIV Tydzień zwykły, Rok C, II

Wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła

(Łk 7, 11-17)


Zaskakujące miłosierdzie

Niekiedy wydaje się nam, że Bogu trzeba nieustannie przypominać o swoich potrzebach albo można otrzymać coś od Niego, jedynie wówczas, gdy się Go długo prosi. Jest to czysto naturalne myślenie oparte na schemacie „coś za coś”. Tymczasem zapominamy, że w Bogu jest urzekająca darmowość, której na imię „miłosierdzie”.

Jezus zmierzając w swojej ewangelizacyjnej działalności do Nain, napotkał tam orszak pogrzebowy. Widząc kobietę pogrążoną w bólu, dosłownie „poruszyły się w Nim wnętrzności” (w. 13). Była to Jego spontaniczna, miłosierna reakcja. Wiedział bowiem, że wspomniana niewiasta pozostała całkowicie samotna. Straciła wcześniej męża, teraz zaś jedynego syna. Jej rana musiała być bardzo głęboka. Tracąc więzi, niejednokrotnie traci się dalszy sens życia. W takim stanie człowiek jest udręczony. Jego myśli nieustannie krążą wobec zmarłej osoby i nie potrafią znaleźć odpoczynku nie tylko w ciągu dnia lecz także i w nocy. Pozostaje jedynie wiara, że życie się nie kończy, tylko zmienia. Gdy komuś jej brak, wówczas naprawdę trudno się odnaleźć.

Jezus znał perfekcyjnie stan ducha tej kobiety. Wiedział także, że jej samotność będzie dodatkowo dokuczliwa, ponieważ straciła opiekę, finansowe wsparcie i pozostanie jedynie na łasce dobroczyńców. Nikt nie prosił Go o interwencję, nikt nie przedstawił Mu aktualnego stanu owej kobiety. Jezus działał sam, kierując się współczuciem. Przywrócił młodzieńca do życia, zamanifestował w ten sposób swą władzę nad śmiercią. Ewangelia przekazując to wydarzenie, nie przytacza reakcji wdowy. Ważniejszy staje się bowiem odzew tłumu. Jezus wskrzeszając do życia pojedynczego człowieka, ma na uwadze zawsze szerszy krąg ludzi. Dobro świadczone jednemu jest w służbie ogółu. Tłum rozpoznał, że w osobie Jezusa Bóg nawiedził swój lud, to zaś oznacza iż, troszczy się o niego okazując mu miłosierdzie.

Spontaniczna Boża troska rozciąga się także na nas. W Jezusie nie ma bowiem mentalności typu: „jak poprosisz, to zareaguję”. Każdy ból porusza Go, odczuwa tak samo z każdym cierpiącym człowiekiem. Jeśli dzisiaj nie interweniuje, wskrzeszając umarłych do ziemskiego życia, to tylko dlatego, że dysponuje życiem wiecznym. Jego miłość dążąca do bezpośredniego zjednoczenia się z nami, znaczy dla Niego więcej niż nasze ziemskie życie. Niemniej zaskakujące miłosierdzie Boże nie wyczerpuje się. Również w naszych czasach doświadczają go szczególnie chorzy. Zdarza się, że niektórzy z nich powracają do zdrowia w sposób nieoczekiwany i niewytłumaczalny. Stanowią tym samym znak, że Bóg nawiedza swój lud, przypominając mu, że naprawdę istnieje i przygotował nam przyszłość przekraczającą nawet najśmielsze oczekiwania.

——————————-

ks. dr hab. Stanisław Witkowski MS – biblista, UJPII w Krakowie

——————————-

 

Nadchodzące wydarzenia
30
WRZ
Różańcowe Dni Skupienia

    Różańcowe Dni Skupienia Termin:  30... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 15:00

20
PAŹ
Rekolekcje o spowiedzi i ze spowiedzią generalną

Zapraszamy na: REKOLEKCJE – o spowiedzi i przygotowujące do... czytaj więcej

Godzina rozpoczęcia 18:45

26
GRU
Kurs Przedmałżeński

Kurs Przedmałżeński i Nauki Przedślubne z Poradnią... czytaj więcej

narzeczeni

Godzina rozpoczęcia 19:00


Maryjo, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów.
Usłysz krzyk wszystkich Twoich dzieci, udręczone błaganie całej ludzkości.

Niech nie będzie wojny!

„Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.”
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i pani Róża)
< POCZTÓWKA VIDEO Z DĘBOWCA >

< NOWOŚCI BIBLIOTEKI CENTRUM POJEDNANIA >